[quote]Část britských pošťáků zahájí 19. prosince pětidenní stávku, nejdelší nepřerušovanou protestní akci v 300leté historii tohoto úřadu. Včasné doručení vánočních dárků ale ohrozí také stávka strojvedoucích britské železniční společnosti Southern Rail, která provozuje jedny z nejrušnějších linek v zemi. Dvoudenní protest, který začal včera, se podle britského tisku dotkne nejen asi 300.000 cestujících, ale i návazných služeb.[/quote]

Další stávka na Southern Rail je přitom naplánována už na pátek a také na období vánočních svátků. Problémy způsobí tato iniciativa především lidem, kteří z jihu dojíždějí za prací do Londýna, ale i pasažérům, kteří využívají letiště Gatwick jižně od britské metropole.

Poštovní odbory oznámily, že kvůli platům, propouštění a zavírání poboček bude stávkovat zhruba 3000 pracovníků ze 300 nejfrekventovanějších úřadoven, kterými projde asi 20 procent dopisů a balíků. Zdroj z odborového svazu pracovníků v komunikacích v britském tisku uvedl, že stávka způsobí naprostý chaos a bude mít obrovský dopad na poštovní služby před Vánocemi.

Vedení pošty ale zákazníky ujistilo, že zbylých 97 procent poštovních úřadů, tedy 11.600 poboček, bude fungovat normálně. Stávka se týká společnosti Post Office, nikoli společnosti Royal Mail, která podle svého mluvčího očekává pouze minimální dopad stávky na své služby.

Obě protestní akce odsoudili vysoce postavení poslanci z vládní Konzervativní strany. Podle Nicholase Soamese, jehož volební obvod železniční protest zvlášť postihne, by vláda měla zvážit zákony proti stávkám. Stávky mají vytvořit tlak na vládu, ale paradoxně nejvíce působí potíže uživatelům příslušných služeb, uvedl Soames.

„Vybrali si pro (tyto stávky) mizerný čas, ničí lidem život,“ dodal.

Zdroje z Labouristické strany podle deníku The Daily Telegraph uvádějí, že její vůdce Jeremy Corbyn stávky odsoudit nehodlá. Železniční a poštovní odbory jej totiž podpořily v jeho kampani při volbě předsedy strany.

Na 19. prosince vyhlásily dvouhodinovou výstražnou stávku i tři menší odborové svazy České pošty. Protestu kvůli požadavku na zvýšení mezd o 2500 Kč měsíčně se zúčastní kolem 6000 lidí, což je asi pětina zaměstnanců podniku.

Zdroj: ČTK