[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že část znojemského obchvatu od silnice I/38 k Únanovské se začne letos stavět. Pokračovat v návazném úseku k Suchohrdelské, který by učinil obchvat funkční a napojil by jej do stávající silniční sítě, ale není možné kvůli rozhodnutí soudu, sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Soud v únoru zrušil trasu znojemského obchvatu v územním plánu.[/quote]

Zatímco část k Únanovské má už stavební povolení a ŘSD vybírá zhotovitele, navazující úsek nemá ještě ani územní rozhodnutí. „Na konec dubna je stanoveno jednání komise pro hodnocení nabídek. U dalších částí však nyní není ani možné získat územní rozhodnutí. To je negativní aspekt především pro stavbu další části obchvatu k Suchohrdelské. Tak by vznikl funkční celek, který by zajistil napojení na stávající silniční síť,“ uvedla Ledvinová.

Od Únanovské už léta stojí část obchvatu, ale z obou stran končí v polích. Tento úsek nelze nijak využít, pokud se jej nepodaří prodloužit až k Suchohrdelské.

Město nyní stále zvažuje, jak se k rozhodnutí soudu postaví a zda podá kasační stížnost. Soud zrušil trasu obchvatu v územním plánu proto, že jde o stavbu republikového významu a ta musí mít oporu v krajských zásadách územního rozvoje. I proto koordinuje Znojmo postup s krajem.

Zásady územního rozvoje dosud neexistují a jejich koncept ani nepočítá s tím, že by se v nich objevila trasa obchvatu od silnice I/38 až po konec dávno dostavěného úseku. Jihomoravský kraj je jediný v republice, který nedokázal za 16 let vydat územně plánovací dokument. Kvůli tomu nemohou stavět obchvat ve Znojmě, nelze stavět dálnici do Vídně či silnici R43 na sever od Brna. Kvůli chybějícím zásadám tyto stavby nelze ani připravovat.

Ve Znojmě má obchvat odvést zhruba 10.000 aut z centra města, kterým dnes projíždí 25.000 aut denně. Silnice I/38 funguje jako spojnice od dálnice D1 u Jihlavy směrem do Rakouska na Vídeň.

Zdroj: ČTK