[quote]České dráhy před Vánoci posílí vlaky na Moravu a na Slovensko. Počet míst ve vlacích by měl během úterý a středy vzrůst o několik tisíc, uvedly dnes v tiskové zprávě České dráhy. Naopak o Štědrém dnu bude provoz jako obvykle utlumen mezi 18. a 19. hodinou.[/quote]

Posíleny budou například vlaky EuroCity Radhošť, Vsacan, Jan Perner nebo expres Petr Bezruč z Prahy přes Pardubice a Olomouc do Vsetína a Žiliny nebo do Ostravy a Žiliny. Některé spoje budou mít délku až 15 vagonů, uvedly ČD. Kromě posílených vlaků, které budou jezdit rovněž na trasách mezi hlavním městem a Českými Budějovicemi, Plzně a do Chebu, budou v některých významných stanicích připraveny další vozy. Ty dopravce zařadí do provozu podle aktuální obsazenosti vlaků.

Naopak o Štědrém dnu valná většina vlaků po 19. hodině nepojede. Týkat se to bude jak regionálních, tak i dálkových spojů s výjimkou většiny nočních mezistátních vlaků. Například poslední pendolino z Prahy vyjede do Ostravy v 17:43 hodin.

Dny před Vánocemi patří na železnici mezi nejvytíženější dny v roce. Dopravce proto upozornil cestující, aby si místa ve vlaku rezervovali s předstihem. Už nyní je velká část rychlíků na dnešek a na středu vyprodaná alespoň ze dvou třetin.

České dráhy posilují vlaky zpravidla před blížícími se svátky a rovněž během významných sportovních utkání. Kromě Vánoc a Velikonoc posilují pravidelně ještě před letními prázdninami nebo na Dušičky.

Zdroj: ČTK