Zdroj: Pixabay.com

[quote]České dráhy (ČD) požádaly o evropskou dotaci na nákup devíti nových vlaků na obsluhu trati Pňovany – Plzeň – Horažďovice. Zhruba 85 procent z nákladů přes jednu miliardu korun by mohly získat z operačního programu Doprava II (OPD), o dotaci má do konce roku rozhodnout ministerstvo dopravy. Evropská komise už v květnu schválila to, že Plzeňský kraj může zadat zakázku na obsluhu tratě přímo Českým drahám až do roku 2023. Do té doby musí kraj v soutěži vybrat nového dopravce. ČTK to řekli člen představenstva ČD Michal Štěpán a vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl.[/quote]

Smlouva kraje s ČD, podepsaná loni v říjnu, měla být desetiletá. Kvůli tomu, že se během takzvané prenotifikace, což je oznámení, že na smlouvu budou čerpány prostředky OPD, přihlásil další dopravce, LEO Express, bude smlouva platit jen pět let. Do prosince 2023, tedy do nového grafikonu, musí mít kraj dopravce vzešlého z veřejné soutěže. Původní podmínky programu EU umožňovaly přímé zadání ČD. Poté ale Evropská komise chtěla smlouvy uzavřené na základě nabídkového řízení. Letos v květnu hejtman Josef Bernard  vyjednal v Bruselu povolení, že pět krajů v ČR může zadat zakázky přímo ČD. Poté to schválilo ministerstvo dopravy.

„Soupravy RegioPanter (ze Škody Vagonka) jsou již ve výrobě a v prosinci příštího roku vyjedou na linku Plzeň – Horažďovice,“ uvedl Štěpán.

O dotaci by mělo být podle něj rozhodnuto ještě letos, aby se stihla výroba vozů a jejich vyzkoušení. Nasazení na trasu do Horažďovic vyšlo z požadavků objednavatele dopravy, tedy Plzeňského kraje. Kontrakt s ČD nabude účinnosti po získání dotace a nákupu nových souprav. Měl by se až o polovinu zvýšit počet cestujících na trati do Horažďovic. Nové elektrické dvouvozové soupravy mají být nasazeny v prosinci 2018, tedy od nového grafikonu 2018/2019.

„Věřím tomu, že nová vozidla přilákají další cestující. Bude tam rychlejší a jednodušší nástup, budou nízkopodlažní se širokými prostornými dveřmi,“ řekl ředitel krajského centra ČD v Plzni Vladimír Kostelný.

V operačním programu je na nákup nových vozidel zhruba 7,7 miliardy Kč.

„Plzeňský kraj byl nejdál a díky jeho vedení a kompletně hotové přípravě jsme mohli požádat o první vozidla ze všech krajů v České republice z OPD II,“ uvedl Štěpán.

Další projekt má Jihomoravský kraj, další regiony je s ČD připravují.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno