[quote]Hlídka celníků odhalila na dálnici D5 ve dva roky starém kamionu tuzemského dopravce zařízení, kterým řidič ovlivňoval a přerušoval činnost digitálního tachografu. Při aktivaci zařízení tachograf neznamenával jízdu, neukazoval rychlost auta a nezapočítával ujeté kilometry. Jedná se o první případ, kdy celníci odhalili umístění a funkci takového zařízení přímo při kontrole a zajistili ho, řekla mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Jitka Blahutová. Dopravci hrozí za porušení předpisů pokuta až půl milionu korun a řidiči až 10.000 korun.[/quote]

Hlídka 31. května na dálnici ve směru do Německa kontrolovala dodržování bezpečnostních přestávek a doby odpočinku řidičů kamionů. Celníci zastavili nákladní vůz, které řídil čtyřicetiletý řidič. „Porovnáním dat z karty řidiče, na kterou se zapisují údaje o řízení a čerpání odpočinku, zjistili, že data na kartě neodpovídají skutečnosti,“ popsala mluvčí. Kamion, který zastavili, totiž podle tachografu v tu chvíli nejel. Celníci vyloučili použití magnetu na čidle tachografu. Při odborné prohlídce pak servisní technik zjistil, že je za tachografem ukryto speciální zařízení, které ovlivňuje jeho činnost.

Zařízení se aktivovalo při otočení klíčku v zapalování a přesnou kombinací sešlápnutí brzdového pedálu a pedálu plynu,“ uvedla Blahutová. Řidič tak měnil záznamy, nedodržoval nařízení o době řízení a o bezpečnostních přestávkách a odpočinku a nevedl řádně záznamy. Případ celní správa postoupí k projednání příslušným úřadům. Speciální zařízení, jehož instalace nevyžadovala zásah do palubní desky auta, celníci zajistili jako důkaz.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno