[quote]Toyota Material Handling Europe (TMHE) se předvedla v plné síle, když v působivém pavilonu 32 představila na hannoverském výstavišti podrobnou expozici svých produktů a služeb zaměřenou zejména na zvýšení efektivnost manipulace a všech souvisejících procesů. Toyota ukázala svůj obrovský potenciál v automatizaci, štíhlé logistice, nových pohonech i nástrojích pro řízení flotily manipulační techniky. [/quote]
Od produktů k myšlenkám a vizím
Návštěvníci každého veletrhu si vždy chtějí odnést co nejvíce nových poznatků a nových nápadů. Rozsah toho, co dnes TMHE nabízí, je velmi široký, a musí odrážet mnohostranná očekávání různých typů zákazníků. Toyota nabídla nové myšlenky a čerstvý, neotřelý pohled na mnohé činnosti související s manipulací, logistikou a provozem vozíků v různých typech aplikací a na veletrhu samozřejmě předvedla svoji nejnovější techniku – jak skladové, tak i čelní vysokozdvižné vozíky a tažné soupravy různých typů. Ale klíčovými tématy TMHE tentokrát nebyly samotné vozíky, ale myšlenky, nástroje a koncepce, které zajistí jejich efektivní a bezpečný provoz, nízké provozní náklady a ekologickou nezávadnost.
“Investovali jsme mnoho energie do nových konceptů zaměřených na blízkou i vzdálenější budoucnost, které našim zákazníkům pomohou zkombinovat efektivní manipulaci a logistiku s maximálně výhodnými ekonomickými parametry všech procesů – to je náš cíl a naše filozofie, kterou jsme pojmenovali Logiconomi,” prohlásil Matthias Fischer, President a CEO Toyota Material Handling Europe.
Toyota má silnou reputaci díky vývoji nových podnikatelských přístupů. Tím nejvýznamnějším je Toyota Production System, který je základem pro takzvanou štíhlou výrobu. Toyota nyní jeho myšlenky transformuje – a přidává principy štíhlé logistiky.
„Víme, že naši zákazníci chtějí co nejúčinnější (štíhlá) řešení logistiky a také chtějí v maximální možné míře snížit celkové náklady na manipulaci. Pojem Logiconomi tyto potřeby popisuje velmi přesně a my máme nástroje a procesy, jak se zákazníky, dodavateli i dalšími odborníky v oboru neustále vyhledávat prostor pro nová vylepšení, která poté rozvíjíme a dodáváme na trh,” říká Matthias Fischer.
Hlavní energii svého myšlení nasměrovala Toyota do oblasti nových pohonů, automatizace, řízení flotily a sběru/vyhodnocování dat o provozu vozíků, efektivní zásobování pomocí tažných souprav a v neposlední řadě nechala nahlédnout pod pokličku svých futuristické vize a odvážných nápadů na zefektivnění logistických procesů.
Li-ionové baterie, které nabízí celou škálu výhod a prostor pro úspory, jsou nyní k dispozici pro celou řadu elektrických vozíků, s výjimkou VNA techniky. Tento fakt, stejně jako mnoho reálných aplikací – a tím pádem provozních zkušeností, staví Toyotu do pozice lídra při zavádění této technologie. Desítky vozíků s tímto pohonem již naplno pracují i v provozech v ČR. Toyota o této technologii jen nepíše a nediskutuje, ale dodává ji zákazníkům.
Toyota myslí na budoucnost
Expozice Toyoty nabídla také unikátní příležitost v podobě vizí a odvážných řešení soustředěných do tzv. „Tour budoucích technologií“. O řadě kreativních, ale i odvážných koncepcích, možná v budoucnu ještě uslyšíme. Zaujala například řešení dálkového ovládání vozíků z jednoho centra – pomocí simulátoru a v několika různých skladech současně, tahače s přípojnými vozíky bez přípojných mechanismů a podobně.
Dynamický I_Site je zdrojem úspor ve flotilách uživatelů
Se svojí koncepcí řízení a správy flotily I_Site si Toyota vybudovala jedinečné prvenství na trhu. Tato koncepce byla poprvé představena již v roce 2008. Zásadní rozdíl v přístupu společnosti Toyota je ten, že přenos dat z vozíku do webové platformy probíhá prostřednictvím standardní 3G/GPRS mobilní komunikace, takže nejsou potřeba žádné speciální lokální komunikační sítě. V Evropě je již přes 140 tisíc každodenních aktivních uživatelů sytému I_Site, s jehož pomocí mohou sledovat a analyzovat veškeré aspekty svých logistických a manipulačních operací, sledovat výkon svých vozíků a jejich řidičů a přijímat opatření, která sníží jejich provozní náklady na minimum a zvýší bezpečnost vozíků na maximum.
Kvalifikované odhady udávají, že přibližně 70 % finančních nákladů při tradiční manipulaci s materiálem připadá na řidiče. A toto procento ještě vzroste, přičteme-li náklady plynoucí z chyb řidičů. Není proto překvapivé, že je automatizace již po mnoho let vnímána jako logická, bezpečnější alternativa, přinášející navíc konzistentní úrovně produktivity. Mnoho firem však odrazovaly obavy z vysokých nákladů na plánování a řízení takových systémů a obavy z potenciálního omezení flexibility. Toyota má na poli automatizace dlouholeté zkušenosti – již od devadesátých let nabízí laserově naváděné vozíky a také plně automatizovaná řešení skladování a manipulace. I dnes nabízí vyspělá a plně autonomní řešení i řešení budovaná krok za krokem, kdy zákazník využívá výhod automatizace postupně ve vybraných oblastech svých provozů.
Koncept T-motion – tažné soupravy Toyota posunují hranice možného
V mnoha logistických operacích je potřeba namísto tradičního celého nákladu manipulovat s kusovými položkami, které je silně neefektní přepravovat tradičním vidlicovým vozíkem. Nejtypičtějším příkladem je patrně vychystávání – ale v průmyslu i v řadě neprůmyslových prostředí najdeme mnoho dalších takových situací. Výroba je dobrý příklad, kdy štíhlé just-in-time myšlení volá po přesném zásobování komponenty. Přesný tok objednávek eliminuje ve výrobním procesu vytváření míst s hromaděním zásob, které váží kapitálové prostředky, redukují plochu využitelnou pro výrobu a představují riziko plýtvání vinou poškození nebo zastarání komponent. Využití tahačů a souprav sestavených z nekonečné nabídky přípojných vozíků, rámů a podobně významně zvyšuje produktivitu manipulace a přepravy.
Koncept Toyota T-motion umožňuje také automatizovanou přepravu a ovládání na dálku. To je ideální například při vychystávání, kdy se může obsluha plně koncentrovat na manipulaci s položkami a neztrácí čas stále se opakujícím nastupování a vystupování při popojíždění nebo neztrácí čas odvozem zboží a vyzvednutím nové zakázky a prázdných palet.
Zdroj: TMH