[quote]Toyota Material Handling Europe (TMHE) se předvedla v plné síle, když v působivém pavilonu 32 představila na hannoverském výstavišti podrobnou expozici svých produktů a služeb zaměřenou zejména na zvýšení efektivnost manipulace a všech souvisejících procesů. Toyota ukázala svůj obrovský potenciál v automatizaci, štíhlé logistice, nových pohonech i nástrojích pro řízení flotily manipulační techniky. [/quote]

Od produktů k myšlenkám a vizím

Návštěvníci každého veletrhu si vždy chtějí odnést co nejvíce nových poznatků a nových nápadů. Rozsah toho, co dnes TMHE nabízí, je velmi široký, a musí odrážet mnohostranná očekávání různých typů zákazníků. Toyota nabídla nové myšlenky a čerstvý, neotřelý pohled na mnohé činnosti související s manipulací, logistikou a provozem vozíků v různých typech aplikací a na veletrhu samozřejmě předvedla svoji nejnovější techniku – jak skladové, tak i čelní vysokozdvižné vozíky a tažné soupravy různých typů. Ale klíčovými tématy TMHE tentokrát nebyly samotné vozíky, ale myšlenky, nástroje a koncepce, které zajistí jejich efektivní a bezpečný provoz, nízké provozní náklady a ekologickou nezávadnost.

“Investovali jsme mnoho energie do nových konceptů zaměřených na blízkou i vzdálenější budoucnost, které našim zákazníkům pomohou zkombinovat efektivní manipulaci a logistiku s maximálně výhodnými ekonomickými parametry všech procesů – to je náš cíl a naše filozofie, kterou jsme pojmenovali Logiconomi,” prohlásil Matthias Fischer, President a CEO Toyota Material Handling Europe.

tz_cemat7Logiconomi čerpá z principů TPS

Toyota má silnou reputaci díky vývoji nových podnikatelských přístupů. Tím nejvýznamnějším je Toyota Production System, který je základem pro takzvanou štíhlou výrobu. Toyota nyní jeho myšlenky transformuje – a přidává principy štíhlé logistiky.

„Víme, že naši zákazníci chtějí co nejúčinnější (štíhlá) řešení logistiky a také chtějí v maximální možné míře snížit celkové náklady na manipulaci. Pojem Logiconomi tyto potřeby popisuje velmi přesně a my máme nástroje a procesy, jak se zákazníky, dodavateli i dalšími odborníky v oboru neustále vyhledávat prostor pro nová vylepšení, která poté rozvíjíme a dodáváme na trh,” říká Matthias Fischer.

Hlavní energii svého myšlení nasměrovala Toyota do oblasti nových pohonů, automatizace, řízení flotily a sběru/vyhodnocování dat o provozu vozíků, efektivní zásobování pomocí tažných souprav a v neposlední řadě nechala nahlédnout pod pokličku svých futuristické vize a odvážných nápadů na zefektivnění logistických procesů. 

tz_cemat8Li-ionový pohon pro celou škálu elektrických vozíků

Li-ionové baterie, které nabízí celou škálu výhod a prostor pro úspory, jsou nyní k dispozici pro celou řadu elektrických vozíků, s výjimkou VNA techniky. Tento fakt, stejně jako mnoho reálných aplikací – a tím pádem provozních zkušeností, staví Toyotu do pozice lídra při zavádění této technologie. Desítky vozíků s tímto pohonem již naplno pracují i v provozech v ČR. Toyota o této technologii jen nepíše a nediskutuje, ale dodává ji zákazníkům.

Toyota myslí na budoucnost

Expozice Toyoty nabídla také unikátní příležitost v podobě vizí a odvážných řešení soustředěných do tzv. „Tour budoucích technologií“. O řadě kreativních, ale i odvážných koncepcích, možná v budoucnu ještě uslyšíme. Zaujala například řešení dálkového ovládání vozíků z jednoho centra – pomocí simulátoru a v několika různých skladech současně, tahače s přípojnými vozíky bez přípojných mechanismů a podobně.

Dynamický I_Site je zdrojem úspor ve flotilách uživatelů

Se svojí koncepcí řízení a správy flotily I_Site si Toyota vybudovala jedinečné prvenství na trhu. Tato koncepce byla poprvé představena již v roce 2008. Zásadní rozdíl v přístupu společnosti Toyota je ten, že přenos dat z vozíku do webové platformy probíhá prostřednictvím standardní 3G/GPRS mobilní komunikace, takže nejsou potřeba žádné speciální lokální komunikační sítě. V Evropě je již přes 140 tisíc každodenních aktivních uživatelů sytému I_Site, s jehož pomocí mohou sledovat a analyzovat veškeré aspekty svých logistických a manipulačních operací, sledovat výkon svých vozíků a jejich řidičů a přijímat opatření, která sníží jejich provozní náklady na minimum a zvýší bezpečnost vozíků na maximum.

tz_cemat2Automatizace je logickou alternativou

Kvalifikované odhady udávají, že přibližně 70 % finančních nákladů při tradiční manipulaci s materiálem připadá na řidiče. A toto procento ještě vzroste, přičteme-li náklady plynoucí z chyb řidičů. Není proto překvapivé, že je automatizace již po mnoho let vnímána jako logická, bezpečnější alternativa, přinášející navíc konzistentní úrovně produktivity. Mnoho firem však odrazovaly obavy z vysokých nákladů na plánování a řízení takových systémů a obavy z potenciálního omezení flexibility. Toyota má na poli automatizace dlouholeté zkušenosti – již od devadesátých let nabízí laserově naváděné vozíky a také plně automatizovaná řešení skladování a manipulace. I dnes nabízí vyspělá a plně autonomní řešení i řešení budovaná krok za krokem, kdy zákazník využívá výhod automatizace postupně ve vybraných oblastech svých provozů. 

Koncept T-motion – tažné soupravy Toyota posunují hranice možného

V mnoha logistických operacích je potřeba namísto tradičního celého nákladu manipulovat s kusovými položkami, které je silně neefektní přepravovat tradičním vidlicovým vozíkem. Nejtypičtějším příkladem je patrně vychystávání – ale v průmyslu i v řadě neprůmyslových prostředí najdeme mnoho dalších takových situací. Výroba je dobrý příklad, kdy štíhlé just-in-time myšlení volá po přesném zásobování komponenty. Přesný tok objednávek eliminuje ve výrobním procesu vytváření míst s hromaděním zásob, které váží kapitálové prostředky, redukují plochu využitelnou pro výrobu a představují riziko plýtvání vinou poškození nebo zastarání komponent. Využití tahačů a souprav sestavených z nekonečné nabídky přípojných vozíků, rámů a podobně významně zvyšuje produktivitu manipulace a přepravy.

Koncept Toyota T-motion umožňuje také automatizovanou přepravu a ovládání na dálku. To je ideální například při vychystávání, kdy se může obsluha plně koncentrovat na manipulaci s položkami a neztrácí čas stále se opakujícím nastupování a vystupování při popojíždění nebo neztrácí čas odvozem zboží a vyzvednutím nové zakázky a prázdných palet.

Zdroj: TMH

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno