[quote]Česká společnost W.A.G. payment solutions plánuje poskytovat službu jednotného evropského mýta v rámci EU. Podmínkou je udělení statusu poskytovatele evropské mýtné služby, takzvané EETS, od tuzemského ministerstva dopravy. Oficiální žádost se tuzemská společnost, vystupující pod obchodním názvem Eurowag, chystá zaslat do 20. června. Firma to uvedla v tiskové zprávě.[/quote]

Evropská služba elektronického mýtného má doplnit národní mýtné systémy tak, aby v budoucnu každý kamion, který projíždí Evropou, mohl používat jen jednu palubní jednotku, která by dokázala komunikovat s jakýmkoliv mýtným systémem, jenž se v EU používá. Nyní tak tranzitující dopravci využívají řadu takzvaných OBU jednotek podle zemí, kterými projíždějí.

Status poskytovatele EETS potřebuje společnost proto, aby mohla v jednotlivých evropských zemích žádat o certifikaci. Připravenost na zavedení jednotné mýtné služby je ale v evropských zemích různá. Dobře připravení jsou například v Belgii nebo ve Francii, Německo plánuje EETS zavést v roce 2018, kdy jim vyprší smlouva se stávajícím poskytovatelem,“ řekl Mirek Vitásek z W.A.G. payment solutions.

Podobné je to i v Česku, kde se předpokládá, že jednotnou mýtnou službu zavede současný provozovatel tuzemského systému, společnost Kapsch, během připravovaného tříletého prodloužení stávajícího kontraktu. Ten vyprší na konci letošního roku, o rok později by podle předběžného harmonogramu ministerstva dopravy pak měla být zaveden jednotný mýtný systém i v ČR.

Status poskytovatele služby evropského mýta mají v současnosti čtyři společnosti, mimo jiné italský provozovatel mýta Telepass, nebo jeho německý protějšek Ages. W.A.G. payment solutions existuje od roku 1996 a zabývá se zprostředkováním plateb dopravců po Evropě. Sídlí v Praze a svá regionální zastoupení má v Rakousku, Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku, Španělsku a Turecku.

Zdroj: ČTK