[quote]Česká Lípa zavádí od března v městské dopravě výhodné roční jízdenky. Rozhodli o tom dnes českolipští zastupitelé. Dospělý za roční jízdenku zaplatí 1500 korun, což je pětinásobek měsíčního jízdného. Děti, studenty a seniory přijde na 750 korun. Jízdenka je plně integrovaná v rámci krajského systému IDOL. To znamená, že cestující nemusí řešit, zda nastupuje do městského autobusu nebo příměstského, řekl na jednání Jiří Hruboň, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.[/quote]

Ve srovnání s Libercem a Jabloncem bude roční jízdné v MHD v České Lípě výrazně levnější. V krajském městě stojí roční jízdenka 5520 korun, pasažér, který má předchozí předplatné déle než 360 dní, ušetří 50 korun. V Jablonci stojí roční jízdné 4660 korun, zlevněné 2115 Kč.

„Zatímco v Liberci je roční jízdenka pevně na kalendářní rok, v České Lípě bude její platnost 365 dní od data, kdy si ji cestující koupí,“ řekl Hruboň.

Předpokládá, že největší zájem o ně bude před zahájením školního roku.

S novým tarifem se od března v České Lípě prodlouží platnost jednotlivé jízdenky ze 45 na 60 minut. Levněji budou cestovat děti, jízdenka pro ně zlevní z deseti na osm korun. Změny pocítí i senioři nad 70 let, kteří dosud cestovali městskými autobusy zdarma. Pokud tak budou chtít jezdit dál, musí si pořídit krajskou kartu Opuscard, která je jednorázově přijde na 140 korun. „Pokud si k ní pořídí za 500 korun na rok i seniorpas, budou moci zdarma jezdit autobusy a vlaky s výjimkou rychlíků po celém kraji,“ upozornil Hruboň.

Česká Lípa je s 37.000 obyvateli třetím největším městem Libereckého kraje. Současný tarif platí v MHD od září 2013.

„V současné době je město Česká Lípa protkané autobusovými linkami, a to napříč všemi směry, ale lidé je velmi málo využívají. Nevidím důvod, proč by měli po městě cestovat osobními auty, když mohou velmi pohodlně a za sympatické ceny cestovat autobusy městské hromadné dopravy. Proto jsme připravili velmi výhodný celoroční tarif, který umožní přepravovat se jak lidem do práce, tak dětem do škol i důchodcům za nákupy,“ řekla starostka Romana Žatecká (ČSSD).

Městskou dopravu zajišťuje v České Lípě BusLine, smlouva na konci roku 2018 skončí. Autobusy MHD přepraví denně ve městě v průměru 6500 lidí, 70 procent z nich tvoří dospělí. Ročně po městě autobusy najezdí přes 1,2 milionu kilometrů. Českolipská radnice má v rozpočtu na letošní rok připraveno na financování MHD 35 milionů korun, dalším milionem přispívá město Libereckému kraji na zajištění regionální dopravy. Předběžně se odhaduje, že zlevnění jízdného a roční jízdenky zvýší ztrátu v tržbách MHD a pro radnici to bude znamenat zvýšení dotace pro dopravce ze schválených 35 milionů korun na 38 milionů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno