Zdro: pixabay.com

[quote]Parkovací dům s 800 místy chce postavit město České Budějovice. Investice bude mezi 80 až 100 miliony korun, většinu peněz by radní rádi získali z EU, stavět by se mělo začít v roce 2019. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro dopravu František Konečný. Radní nyní vybrali projekční firmu z Brna, které zaplatí dva miliony korun. Parkovací dům by měl vyrůst na Dlouhé louce, necelých deset minut pěší chůze od náměstí, kde se dnes parkuje zdarma.[/quote]

Podobu domu navrhl architektonický Atelier 8000, který se ve městě podílel i na stavbě obchodního centra Mercury či vznikajícího centra Igy 2. Radní plánují stavbu na dvě etapy, nejdříve 500, poté necelých 300 míst.

„Je koncipován systémem šikmých ramp, takže je tam velice pohodlné najíždění a ani dámy se nemusí bát, že se nevytočí. Budou tam jezdit autobusy MHD, dnes se zřizují zastávky na Dlouhé louce u Kauflandu. Bude sloužit i jako záchytné parkoviště směrem od Českého Krumlova a do centra města, je to i docházková vzdálenost,“ řekl Konečný.

Příští rok by měla skončit všechna povolovací řízení, začátek stavby radní plánují na rok 2019. Investici odhadl Konečný na 80 až 100 milionů korun, 85 procent sumy chce město získat z fondů EU.

„Když to bude spolufinancované z EU, město ani jiný investor na tom nemůže vydělávat, částka za parkovné tak bude nízká,“ dodal náměstek Konečný.

Až bude parkovací dům hotový, bude podle něj zároveň složité v centru zaparkovat – tam, kde dnes auta stojí zadarmo, bude systém parkovacích závor a automatů, například u hřiště fotbalového klubu Dynamo.

Soukromý parkovací dům stojí v Českých Budějovicích poblíž zimního stadionu Budvar Arény. Je v něm 316 parkovacích stání.

„Když chodím pěšky kolem, vidím denně tak 100 až 200 míst volných. Lidé říkají, že problém je v ceně – je vyšší, než když se parkuje v okolních ulicích,“ uvedl Konečný.

Podle něj by záchytné parkoviště mohlo být i u hřbitova v Mladém u Českých Budějovic, u sjezdu z D3, kam by mohly jezdit elektrobusy MHD.

České Budějovice dlouhodobě bojují s nedostatkem parkovacích míst v centru i jeho okolí. Agentura STEM/MARK na podzim 2015 zkoumala, jak se obyvatelé města a přilehlých obcí dopravují, ptala se 7227 lidí, což je asi pět procent obyvatel. Autem z nich denně jezdilo 27 procent, z okolí do města pak 52 procent. Bez spolujezdce jelo 58 procent dotázaných, většinou do práce nebo na služební cesty.

Zdroj: ČTK