[quote]Na dopravu do Českých Budějovic z okolních obcí používá 52 procent lidí automobil. Po vnitřním městě pak jezdí vozem 33 procent cestujících. Vyplývá to z aktuálního výzkumu společnosti Stemmark, který si nechal vypracovat českobudějovický magistrát. Vedení města výsledky zpřístupnilo veřejnosti.[/quote]

Městkou hromadnou dopravu ve vnitřní zóně využívá podle průzkumu 38 procent cestujících. Výzkum cílil na obyvatele Českých Budějovic a dalších 29 obcí v blízkém okolí.

„Z výzkumu vyplynulo, že téměř polovina obyvatel bude vždy využívat osobní automobil. To jsou osoby, které někdy asi těžko přesvědčíme k tomu, aby zvolily alternativní řešení. Na druhou stranu je tu velké procento obyvatel, které je ochotno přistoupit na změnu dopravy,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora František Konečný (ANO).

Dotázaní připouštěli, že by někdy vyměnili automobil za městskou hromadnou dopravu nebo bicykl. Ale vadí jim některé překážky. Mezi ně řadí například časovou nevýhodnost zvoleného prostředku nebo absenci větší sítě cyklostezek. „Pokud jim vytvoříme podmínky, je to docela velká skupina obyvatel, která je ochotna udělat změnu,“ uvedl Konečný. Dodal, že by magistrát přivítal, pokud by se na financování hromadné dopravy i provozu linek z okolních obcí do Českých Budějovic více podílel Jihočeský kraj.

Společnost Stemmark výzkum prováděla na přelomu října a listopadu loňského roku. Oslovila v něm 7227 lidí, což je pět procent z celkového počtu obyvatel Českých Budějovic a okolních obcí. Tím byl projekt celkem výjimečný.

„Málokdy se stává, aby sociologové udělali průzkum na tak velkém vzorku. Většinou se počet dotázaných pohybuje kolem tisícovky,“ řekl ředitel výzkumu společnosti Stemmark Pavel Šimoník.

Zdroj: ČTK