[quote]České dráhy před Vánocemi přidají ve vlacích až 5000 míst k sezení. Více vagonů do dálkových vlaků budou zařazovat od středy 21. prosince do Štědrého dne. Nejvíc se zvýší kapacita spojů mezi Prahou a Bohumínem, hlavním městem a Žilinou a Košicemi a také mezi Prahou a Brnem. Desítky posilových vozů dopravce přidá také na začátku roku 2017. Před Vánoci a po novoročních svátcích pojede mezi Prahou a severní Moravou mimořádný posilový rychlík. Informoval o tom včera mluvčí drah Petr Šťáhlavský.[/quote]

„V souvislosti se snížením kapacity vlaků soukromého dopravce mezi Prahou a severní Moravou vypraví České dráhy na této trase navíc dva mimořádné vlaky a pravidelné spoje posílí desítkami vagónů, aby zajistily dostatečnou kapacitu pro cestování na vánoční a novoroční oslavy,“ uvedl mluvčí.

Mimořádný rychlík s až 600 místy k sezení vyjede 22. a 23. prosince z pražského Hlavního nádraží před 15:30 a do Bohumína by měl dorazit těsně po 19:30.

Počet vagonů ve vlacích mezi Prahou a severem Moravy od prosincového nového jízdního řádu snížil soukromý železniční dopravce RegioJet. Firma vozy potřebuje pro své nové spoje na trase Praha – Brno – Bratislava.

„Prosinec a leden pro nás bude mírně kritický,“ uvedl majitel RegioJetu Radim Jančura.

Potřebné vagony firma postupně nakupuje.

Kvůli očekávanému zájmu o cesty vlakem na svátky České dráhy doporučují včasnou rezervaci míst.

„Některé spoje těsně před Vánoci jsou již nyní téměř zcela obsazené,“ upozornil Šťáhlavský.

Uvedl také, že kvůli nastupování a vystupování velkého množství cestujících mohou ve stanicích vznikat zdržení.

„Proto cestujícím, kteří přestupují na další návazné spoje, doporučujeme plánovat cestu s větší časovou rezervou na přestup,“ dodal.

Podrobnosti o vlacích jsou na webu www.cd.cz.

Vedle Vánoc a novoročního období posilují České dráhy vlaky také před Velikonocemi, letními prázdninami nebo na Dušičky.

Zdroj: ČTK