[quote]Peníze z nově nastavené podoby Evropského fondu strategických investic (EFSI) by mohly České republice pomoci s výstavbou dopravní infrastruktury, především po roce 2019. Novinářům to včera v Bruselu řekl první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Evropská komise před několika dny představila svůj záměr rozšíření práce fondu EFSI jak časově, tak také co do finančního objemu.[/quote]

Rok starý fond strategických investic je jádrem investičního plánu šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na podporu evropského hospodářství. Za tři roky měl pomocí záruk a spolufinancování přilákat do evropské ekonomiky investice za 315 miliard eur (8,5 bilionu Kč); nyní komise navrhla jeho působení nejméně až do konce roku 2020 s celkovým investičním cílem nejméně 500 miliard eur (tedy asi 13,5 bilionu Kč).

Součástí navržených změn je také možnost, aby země čerpající ze strukturálních fondů mohly využít různých způsobů kombinace evropských peněz a finance z EFSI zapojit například právě do financování dálniční sítě.

Čoček včera připomněl, že v Česku je dopravní infrastruktura financována jak z kohezních prostředků tak z dalších unijních programů jako je „Nástroj pro propojení Evropy“ (Connecting Europe Facility – CEF). V roce 2020 končí nynější víceleté finanční období, prostředky z něj bude ale možné dočerpávat ještě o tři roky později.

V letech 2019 či 2020 by se v Česku podle Čočka měly rozběhnout první takzvané „PPP“ projekty stavby dálnic, tedy partnerství veřejné sféry se soukromými investory. Náměstek zmínil například dostavbu dálnice D4 na Písek a Strakonice.

„Jde o to, že bychom si snížili primární nákladovost a nějak také díky tomu rozložili finanční náročnost rizik,“ zmínil výhody kombinace klasických prostředků s penězi z EFSI Čoček.

V příštím víceletém finančním rámci po roce 2020 bude mít nejspíš Česko, které si v EU nevede hospodářsky špatně, nárok na méně peněz z kohezních fondů. Také proto jsou podle Čočka zajímavé možnosti nových druhů financování dopravních staveb.

Zdroj: ČTK