[quote]Polsko je kromě České republiky motorizačním centrem v této části Evropy. Ačkoliv je i nadále největším severním odbytištěm našeho souseda Německo, nejnovější údaje za rok 2015 ukazují vysoký nárůst objednávek od odběratelů z České republiky.[/quote]

Česká republika je druhým nejdůležitějším partnerem Polska v oblasti automobilových dílů a příslušenství s nárůstem hodnoty exportu o téměř 20% meziročně. Rostoucí podíl České republiky v motorizačním odvětví potvrzují také výsledky prodeje společnosti Exact Systems, firmy kontrolující automobilové díly, která v minulém roce v České republice zkontrolovala o pětinu více dílů nežli v roce 2014.

„K našim jižním sousedům vyvážíme již téměř tolik automobilů, autodílů či motorů, jako do Velké Británie či Itálie. Vyplývá to z toho, že v posledních letech bylo v České republice otevřeno mnoho továren na autodíly, mezi jinými Hyundai Mobis či Nexen Tire Corp., a výrobci automobilů působící v této zemi (mezi jinými Škoda, Hyundai), kteří hodnotou své výroby již v roce 2009 předehnali Polsko, nemají v úmyslu zpomalit. Stačí se také podívat na samotný prosinec minulého roku, ve kterém jsme do České republiky odeslali motorizační výrobu druhým nejvyšším objemem (po Německu),“ říká Paweł Gos, jednatel Exact Systems, expert Polské motorizační komory.

Česká republika je druhým největším odbytištěm pro polské automobilové díly 

Německo je odběratelem č. 1, pokud se jedná o vývoz polského motorizačního průmyslu. Odstup, který tuto zemi dělí od jiných trhů, je zatím dosti veliký, avšak výrazně viditelný je rostoucí podíl České republiky, která v minulém roce z Polska dovezla motorizační výrobky v hodnotě o 18% vyšší nežli v roce 2014, a v současné době je na čtvrté příčce. V případě samotných autodílů a příslušenství je Česká republika druhým nejdůležitějším partnerem Polska – autodíly a příslušenství tvořily až polovinu polského vývozu v oblasti motorizace do této země (823 mil., +20% meziročně).

Z čeho rostoucí podíl České republiky v polském vývozu vyplývá? Z několika příčin. Za prvé, v EU již třicet měsíců nepřetržitě roste prodej osobních automobilů a část z nich je vyráběna právě v zemi, jejímž hlavním městem je Praha. Za druhé, stále více výrobců automobilů a autodílů umisťuje své výrobní závody v České republice, a jim pak autodíly a podsestavy dodávají polské továrny.

Polsko-česká spolupráce vzkvétá

Zástupci firmy AKCENTA, platební instituce obsluhující měnové transakce dovozců a vývozců ze střední a východní Evropy, mezi jinými z České republiky a Polska, uvádějí, že obchodování mezi těmito zeměmi vzkvétá již mnoho let. Podle Českého statistického úřadu byl vzájemný obrat v roce 2015 o 8,3% vyšší nežli v roce 2014 a činil 16 309,1 mil. EUR[1], přičemž sektor Automotive vytváří značnou část této hodnoty. Autodíly a příslušenství jsou jedničkou mezi importovanými skupinami zboží a tvoří až 7,9% celého českého dovozu z Polska.

„Podle ACEA je Česká republika 5. největším výrobcem osobních automobilů v Evropě. Polsko se nachází o něco níže na 9. příčce[2]. Rozvoj spolupráce může být přínosem pro obě strany. České firmy mohou dodávat podsestavy do polských závodů vyrábějících autodíly a polští výrobci do českých fabrik. Vzájemné doplňování výrobních řetězců a efektivní obchodování zvyšuje atraktivitu celého regionu v očích světového motorizačního průmyslu a zvyšuje šance na přivedení nových a velkých investic,“ říká Radosław Jarema, šéf polské pobočky firmy AKCENTA.

Rostoucí podíl České republiky v motorizačním průmyslu potvrzují také výsledky prodeje společnosti Exact Systems. 

„Naše česká společnost patří mezi tři nejlépe rozvíjející se zahraniční zastoupení. V minulém roce jsme tam zkontrolovali o pětinu více autodílů nežli v roce 2014,“ říká Paweł Gos. A dodává: Očekáváme, že každoroční dvojciferné nárůsty motorizačního vývozu z Polska k našemu jižnímu sousedovi by se měly udržet minimálně do konce tohoto roku. „

[1] Zdroj: Oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví Polské republiky v Praze Informační Bulletin, únor 2016.   

[2] Zdroj: ACEA Economic and Market Report: Q4 2015.

Zdroj: Exact Systems

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno