[quote]Český Aeroholding získal za říjnový prodej necelých 20 procent akcií Českých aerolinií (ČSA) státnímu podniku Prisko zhruba 60 milionů korun. Státu letos Aeroholding vyplatí dividendu okolo jedné a čtvrt miliardy Kč. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to včera uvedl předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř.[/quote]

Dividendu firma poprvé vyplácela loni, kdy státu jako svému jedinému vlastníkovi odvedla 306 milionů korun. Letos bude dividendu podle Řehoře tvořit jednorázová položka 1,2 miliardy korun za prodej šesti letadel ve vlastnictví holdingu a dále pětina ročního zisku, kterou podnik plánuje pravidelně vyplácet i v dalších letech.

Po prodeji zbývajících akcií ČSA pod Český Aeroholding spadá hlavně Letiště Praha a dále technická údržba letadel Czech Airlines Technics a odbavení Czech Airlines Handling. V příštím roce by se měl Český Aeroholding jako právní subjekt sloučit s Letištěm Praha a de facto zaniknout, čeká na převod některých pozemků.

Letištěm Václava Havla v Praze projde podle odhadu Aeroholdingu rekordních 12,9 milionu cestujících proti loňským 11 milionům. Do roku 2035 by se měl počet cestujících přibližně zdvojnásobit.

Do roku 2035 plánuje Letiště Praha investovat 15 miliard korun, v roce 2019 by mělo rozhodovat o vybudování nové vzletové a přistávací dráhy.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno