[quote]I přes obavy z nové finanční krize a nejistého vývoje politické situace v EU, stále roste chuť českých firem exportovat. Ekonomové se domnívají, že poptávky v Evropě porostou. Tuzemští vývozci se tak mohou radovat.[/quote]

Horší vyhlídky však vidí pro firmy vyvážející do Číny a zemí exportujících ropu včetně Ruska, významnou roli zde hrají sankce.

Přestože ekonomika roste pomalu, loňský rok byl nejlepším od roku 2011 a ten letošní by podle odhadů měl být podobný.

Česko vyváží 80 % své produkce do států EU. Přitom největším obchodním partnerem je Německo. Co se týče západu, tak tam české firmy zaujímají především subdodavatelskou roli pro větší celky. Zatímco na východ jsou české firmy často generálním dodavatelem, dodavatelem investičních celků a mentorů. Zde jsme technologicky dominantnější a dokážeme připravit zajímavé portfolio a tím zajistit i vyšší zisky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu s partnery nabízí českým exportérům širokou škálu propagačních programů pro posílení jejich obchodu v téměř 90 státech. Díky EU je přístup na zahraniční trh mnohem snazší. Čechům se však otevírá i Irán, který zrušil zahraniční sankce a tím otevřel brány obchodu.

Podle výkonného ředitele ZKL Bearings CZ Michala Zafirelise jsou regiony s největším potenciálem rozvoje země západní Evropy, například Německo, Francie a Španělsko, dále pak Indie a v regionu Latinské Ameriky především Argentina. Ke klíčovým trhům patří i Čína a Indie.

Zdroj: exportinfo – Šárka Cibulcová