Zdroj: Archiv

[quote]Čeští turisté ztrácí podle prodejců letenek zájem o cesty z německých letišť, která dříve s oblibou využívali. Za posledních pět let klesl prodej letenek s odletem z Mnichova o 28 procent a z Drážďan o 37 procent. V tiskové zprávě o tom včera informovala společnost Student Agency. Osm z deseti Čechů nyní do ciziny létá z pražského Letiště Václava Havla, pro 15 procent je první volbou letiště ve Vídni.[/quote]

„Německá letiště v minulosti doplňovala nabídku, která tady chyběla. Chyběly například levné spoje do Karibiku a do Jižní Ameriky,“ uvedl ředitel prodejce letenek Letuška.cz Josef Trejbal.

Nyní ale s rostoucím počtem destinací dosažitelných z pražského letiště a s poklesem cen ubývá u Čechů motivace pro výběr vzdálenějších letišť.

Nárůst zájmu prodejci zaznamenali u českých regionálních letišť. Největší nárůst pozoruje Student Agency u letiště v Brně, které mezi roky 2011 a 2016 meziročně odbavilo o 68 procent jejích klientů více. Důvodem je mimo jiné otevření pravidelné linky do Mnichova, ale také stabilní zájem o linku do Londýna, uvedla společnost. Obě tato letiště Češi využívají jako přestupní uzly na další lety po celém světě.

Průměrná cena letenky se podle Trejbala pohybuje okolo 10.000 korun. Jednoduché srovnání ale komplikuje skutečnost, že se během posledního roku změnilo chování firemní klientely, která v minulosti šetřila a své cestující vysílala na služební cesty ekonomickou třídou. Nyní se spolu se zlepšováním hospodářské situace obchodní cestující vrací do prémiových tříd, což se odráží na průměrné ceně letenek, dodal Trejbal.

Zatímco Češi preferují pražské letiště, na Slovensku je podle dat Student Agency situace jiná. Košické letiště je pro Slováky až třetí volbou a letiště v Bratislavě čtvrtou. První pozici si u slovenských sousedů drží Vídeň a druhou příčku letiště v Budapešti.

V Česku do zahraničí více míří například lidé ze severní Moravy, kteří využívají letiště v Krakově a Katovicích. Na jižní Moravě pak lidé běžně létají z Vídně.

Z pražského Letiště Václava Havla je během letošní letní sezony možné letět přímo do 154 míst po celém světě. Nejvíce linek bude směřovat do Itálie (17 destinací), Velké Británie a Španělska (obě 14 destinací). Z měst nejvíce spojení směřuje do Moskvy, Paříže a Amsterdamu.

Zdroj: ČTK