Zdroj: Archiv

[quote]Podle odhadu Eurostat se v roce 2015 se očekává nová rekordní úrovně kolem 2,8 mld. strávených nocí, což je o 3,2% ve srovnání s 2014. Od roku 2009 stále rostl počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu v Evropské unii (EU).Růst byl tažen zejména nárůstem  nocí strávených nerezidenty.[/quote]

V roce 2015 strávili ve Španělsku (421 milionů nocí, + 4,3% v porovnání s 2014); posílila se tak vedoucí pozice Španělska z hlediska počtu přenocování, před Francií (413 mil., + 2,8%), Itálií (385 mil. + 1,8%) a Německem (379 mil., + 3,3%).

Počet nocí strávených ubytováním uživatelů cestovního ruchu v EU

(v mld. noci, domácí a nerezidenti)

ces1
Nejvyšší nárůst cestovního ruchu s přenocováním v Rumunsku, na Slovensku a v České republice

Počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu v roce 2015 rostl ve většině členských států, za které jsou data k dispozici, s největším nárůstem v Rumunsku (+ 15,9%), na Slovensku (+ 11,5%), České republice (+ 10,3%), Chorvatsku (+ 7,9%), Slovinsku (+ 7,5%) a Polsku (+ 6,9%). Největší pokles byl v Litvě (-7,4%), Lotyšsku (-1,3%) a Bulharsku (-1,1%).

O něco více než 1 z 5-neusídlených v zemi bylo  Španělsku

Po dvou středomořských ostrovních členských státech, Maltě (96%) a Kypru (94%), byl nejvyšší podíl nocí strávených nerezidenty v roce 2015 v Chorvatsku (92%), Řecku (79%) a Rakousku (71 %), zatímco domácí obyvatelé tvoří největší část celkových přenocování turistů zejména v Polsku a Rumunsku (pouze 19% v oblasti cestovního ruchu byli rezidenti, v Německu (21%) a  Švédsku (25%).

V EU  počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu ze strany nerezidentů rostl rychleji (+ 3,5%) mezi roky 2014 a 2015, než rezidentů (+ 3,0%). V roce 2015 byl největší nárůst nocí strávených nerezidenty v Rumunsku (+ 18,3%), na Slovensku (+ 12,8%) a ve Švédsku (+ 9,6%), a rezidentů obyvatelé také v Rumunsku (+ 15,3%) a ČR (+ 15,0%).

V absolutních číslech na Španělsko připadlo 268 milionů nocí, 21% z celkového počtu nocí strávených nerezidenty v EU), Itálii (191 mil., 15%) a Francii (134 mil., nebo 11%) strávených nerezidenty v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu.

Noci strávené v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu

ces2

Podíl nocí nerezidentů 2015

ces3

V rámci statistické klasifikace ekonomických činností (NACE Rev. 2) jsou v ubytovacích zařízeních cestovního ruchu zahrnuty:

Hotely a obdobná ubytovací zařízení (OKEČ 55.1): Poskytování služeb v oblasti ubytování, pronájem  typicky na den či týden, hlavně pro krátkodobé pobyty návštěvníků. Zahrnuje poskytování  ubytování v pokojích a apartmánech. Služby zahrnují denní úklid a stlaní. Může být poskytnuta řada doplňkových služeb, jako prodej potravin a nápojů, parkoviště, prádelna, bazény a tělocvičny, rekreační zařízení, nebo konferenční a kongresové zařízení. To zahrnuje ubytování poskytované hotely (a v podobných zařízeních, například pod názvem „bed & breakfast“), rekreačních hotelech, hotelových apartmá/apartmánech a motelech.

Rekreační a ostatní krátkodobé ubytování (OKEČ 55.2): Poskytování ubytování, pronájem typicky na den či týden, hlavně pro krátkodobé pobyty návštěvníků, soběstačný prostor se skládá z kompletně zařízeného pokoje jako obývacího/jídelny a spaní, s možností vaření nebo kompletně vybavenými kuchyněmi. To může mít formu apartmánů nebo bytů,  malých volně stojících bytových patrových budov nebo seskupení budov, nebo jednopatrových bungalovů, chat, chat a chalup. Jsou případně k dispozici velmi minimální doplňkové služby. Zahrnuje ubytování poskytované rekreačními domy pro děti a další rekreačními domy, byty a návštěvníky bungalovů, chat a chalup, bez úklidových služeb a mládežnické ubytovny a horské chaty.

Kempy, parky rekreačních a přípojných vozidel (OKEČ 55.3): Ubytování v kempu, tábořiště, rekreační tábory a rybaření a lovecké tábory pro návštěvníky s kratším pobytem;  poskytování prostoru a zařízení pro rekreační vozidla a ochranné přístřešky, nebo prostá bivakovací zařízení pro umístění stanů a/nebo spací pytle.

Počet nocí zahrnuje nocí strávené rezidenty a nerezidenty, ať už pro podnikání či zábavu.

Agregát EU k počtu nocí strávených nerezidenty je součtem nocí strávených rezidenty EU z ostatních členských států EU, jakož i nocí strávených rezidenty mimo EU.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno