Zdroj: Archiv

[quote]Pravidelní cestující na autobusových linkách mezi Prahou a Kladnem by do budoucna mohli ročně ušetřit až 9000 korun. Umožnit by to mělo sjednocení dopravy mezi oběma městy, o kterém jedná Středočeský kraj s pražským magistrátem, sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.[/quote]

Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) současná situace na trase mezi Prahou a Kladnem možná vyhovuje některým dopravcům, není však komfortní pro cestující.

„Nejenže musí za pražský úsek platit při dalších cestách pražskou MHD dvakrát, ale kvůli konkurenci mezi dopravci se musejí rozhodovat, s jakým dopravcem a za jaký tarif pojedou. Často jsou také jízdní řády nastaveny tak, aby v atraktivních časech jely všechny autobusy současně a v ostatních obdobích pak cestující čekají na spoj zbytečně dlouho,“ uvedl Petera.

Náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) uvedl, že se v současnosti vyjasňuje rozsah zapojených linek pro první etapu integrace. Organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, zároveň připravuje návrhy jízdních řádů a jedná s dopravci o podmínkách vstupu do integrované dopravy.

„Hlavním přínosem atraktivnější veřejné dopravy pro Prahu bude kvalitní alternativa k automobilové dopravě, která trápí zejména oblast Prahy 6 nejen kolonami na příjezdových tazích, ale i počtem parkujících Středočechů v ulicích metropole. Proto jsme připraveni uhradit ztrátu vzniklou ze zapojení dalších linek na území Prahy,“ uvedl Dolínek.

Sjednocení tarifů a zavedení předplatních jízdenek pro všechny autobusové spoje má přinést nejen úsporu při občasných cestách, ale pro pravidelné cestující, kterých je většina, i svobodu volby mezi všemi autobusovými i vlakovými spoji v integrovaném území.

„Oproti dnešnímu stavu ušetří cestující na trase Praha-Kladno po zavedení integrace až 16 Kč na jednu cestu (při dalším pokračování pražskou MHD). Při pravidelném dojíždění pak ušetří s využitím dlouhodobých časových kuponů až 9000 Kč ročně. A nejde jen o finanční úsporu, zlepší se provázanost jednotlivých linek na trase a také cestovní komfort díky přísnějším standardům kvality,“ dodal ředitel Ropid Petr Tomčík.

Dalším přínosem pro cestující může být podle Dolínka zapojení kladenské MHD do integrované dopravy. Možnost cestovat na jednu jízdenku pro úplně celou cestu naláká ještě více lidí, kteří dnes dávají přednost jízdě autem, protože na spoj do Prahy to mají daleko. Bude ale podle náměstka záležet na vůli města Kladna jakožto objednatele městské dopravy na svém území.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno