[quote]Cestující na moskevském letišti Vnukovo v úterý nepustili do letadla muslima, jehož snímek se objevil v médiích jako podoba prvního podezřelého z pondělního teroristického útoku v petrohradském metru. Dotyčný muž s charakteristickým vousem a oděvem, Iljas Nikitin, se hned, jakmile se dozvěděl o pátrání, sám přihlásil policii, aby dokázal svou nevinu. Strážci pořádku jej zevrubně vyslechli a muž následně bez problémů odletěl z Petrohradu do Moskvy.[/quote]

Při zpátečním letu ale Nikitin narazil na potíže. Bezpečnostními kontrolami prošel hladce, ale na palubu letounu ho aerolinky Rossija kvůli protestům vystrašených spolucestujících nepustily. Jen mu – díky pomoci policistů – vrátily peníze za letenku, kterou nemohl využít.

„Aerolinky mi řekly, že mě nemůžou dostat do letadla. Doufám, že odletím ve středu,“ postěžoval si Nikitin agentuře IslamNews.

Ta apelovala na média, aby dodržovala etiku a nezveřejňovala neověřená tvrzení, poškozující nevinné a šířící paniku mezi lidmi.

Atentát v petrohradské podzemní dráze si vyžádal 14 mrtvých a padesátku raněných. Vyšetřovatelé mezitím identifikovali pachatele jako mladíka z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím.

Zdroj: ČTK