[quote]Ve vlacích na trati vedoucí na letiště do Mošnova nedaleko Ostravy postupně přibývá cestujících. Železnici nyní využívají týdně stovky lidí. Trať má ale hlavně potenciál do budoucna, kdy je v plánu napojení na místní průmyslovou zónu, u níž by mohla vzniknout i vlaková zastávka, řekli náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) a mluvčí Českých drah (ČD) Kateřina Šubová.[/quote]

Provoz na trati, jejíž vybudování stálo více než půl miliardy korun, začal před rokem. Letiště je prvním v zemi, na které jezdí pravidelné vlakové spoje.

„Ze začátku jsme nečekali nějaké závratné množství cestujících, nicméně postupně to pomalu stoupá a v letní sezoně jich určitě ještě přibude,“ řekl Havlík. Trať se podle něj stane ještě využívanější tak, jak poroste počet pracujících v průmyslové zóně. Tam nyní staví firma Hyundai Mobis továrnu, v níž by v budoucnu mělo pracovat přes 900 lidí. Zaměstnanců přibývá i v dalších tamních firmách.

„Podniky samy žádají úpravy jízdních řádů autobusových linek jedoucích od vlakového spojení přímo do průmyslové zóny a počítá se, že do budoucna by vedle průmyslové zóny mohla vzniknout zastávka,“ řekl Havlík.

Šubová uvedla, že vlaky zpočátku vozily hlavně pracovníky na a z ranní směny. Nyní již zajišťují dopravu zaměstnanců všech směn. Železnice je hodně využívána při konání velkých akcí, jako bylo loňské mistrovství světa v hokeji.

„V rámci akce Dny NATO jezdily ve špičkách v hodinovém taktu z Ostravy do Mošnova zvláštní osobní vlaky se soupravou CityElefant a tři přímé dálkové spoje z Prahy a Brna. Všechny tyto vlaky byly maximálně využity,“ uvedla mluvčí.

Na trati původně jezdilo ve dvouhodinovém intervalu denně deset párů vlaků CityElefant jako linka Mošnov – Bohumín – Mosty u Jablunkova. To se od zavedení nového jízdního řádu změnilo. Nyní na letiště jezdí denně osm párů nových vlaků RegioPanter z Bohumína, Ostravy hlavního nádraží nebo Ostravy-Svinova.

„Kapacita těchto nových elektrických jednotek je cca 147 míst, a efektivněji se tak přizpůsobuje skutečnému počtu cestujících ve vlaku, kterých je v řádu desítek na jeden vlak, v letní charterové sezóně i sto cestujících na jeden spoj,“ uvedla Šubová.

Od poloviny června do října k nim přibudou sezonní vlaky navazující na charterové lety.

Zdroj: ČTK