[quote]Dnešní snídani s osobností si vychutnáme s jednatelem společnosti Yusen Logistics (Czech) Michalem Peterem, který ve společnosti působí od samého začátku. Mezinárodní společnost Yusen Logistics, která má zastoupení téměř v každém evropské státě, se dlouhodobě řadí mezi přední poskytovatele logistických služeb. Na českém a slovenském trhu působí více než 10 let v pěti strategicky rozmístěných pobočkách.[/quote]

V dnešním rozhovoru se dozvíme například to, proč společnost aspiruje na pozici No. 1 Kaizen Company ve světě. Zjistíme také aktuální informace o skladových kapacitách společnosti a nových plánech, které společnost chystá. Michal Peter nám také vyjádří svůj názor k situaci se vzděláním v Čechách související s nedostatkem kvalitních pracovních sil. V neposlední řadě se podíváme na tzv. ekoflotilu společnosti a na to, jak využívá jednatel logistické společnosti své znalosti v domácí logistice.

Můžete nám shrnout, co se společnosti během roku povedlo a co se případně nepovedlo?

Teď v březnu jsme zakončili fiskální rok 2014 – 2015, neboť jako japonská firma hospodaříme podle kalendáře majitelů. Jsem rád, že se nám povedlo udržet vysokou kvalitu našeho servisu a že máme zákazníky, kteří to ocení a poděkují. Chtěl bych poděkovat všem kolegům z pobočky v Kolíně a holkám z personálního oddělení za to, jak zvládli všechny turbulence spojené se změnou výrobního plánu našeho klíčového zákazníka.

Povedlo se nám hodně věcí, těžko jmenovat jednotlivé. Možná toto. Yusen Logistics vyhlásil do světa, že chce být „No. 1 Kaizen Company“. Já vím, že v  České republice a na Slovensku jsme k této metě už blízko. Při minulém lokálním finále prezentoval náš kolega z Krupky návrh jejich zlepšováku a já si uvědomil, že máme u nás skladníky, kteří by mohli přednášet logistiku na školách, a že to děláme dobře!

Setkali jste se s problémem fiktivních dopravců? A jak takové případy řešíte? K jakým krokům přistupujete, abyste těmto případům předcházeli?

Já bych tato dvě slova vůbec nespojoval. Fiktivní dopravce, to zní jako virtuální nástroj budoucnosti v logistice. Pojmenujme věci tak, jak jsou. Jsou slušní dopravci, kteří mají autodopravu jako předmět svého podnikání. Tečka. Pak jsou podvodníci a zloději, kteří zneužili tohoto oboru ke svému obohacení. Se zloději i podvodníky v dopravě jsme se již potkali a bohužel se potkáváme stále. Tyto případy řešíme v rámci platné legislativy zemí, kde se případ stane. Prevencí je spolupracovat s tím, koho známe a s kým se nám dělá dobře.

Yusen Logistics

V loňském rozhovoru jste zmiňoval plán „Go Forward“. Daří se plnit všechny cíle?

Připomenu, že se jedná o globální střednědobý plán nastavený do konce fiskálního roku 2016. Růst je zaměřen zejména v oblasti námořních a leteckých přeprav, kde bychom chtěli dosáhnout objemu 850 tisíc TEU a 370 tisíc tun ročně. Kdo má zájem, může se podívat na naše globální stránky, kde jsou všechny indikátory vývoje vizualizovány. My z české kotliny přispíváme podle plánu, takže cíle plníme.

Zaregistrovali jsme, že YL využívá CNG kamiony. Pro které typy přeprav je využíváte a jak se CNG kamiony osvědčují? Hodláte flotilu s alternativním pohonem rozšiřovat?

CNG tahače využíváme převážně na Slovensku jak pro vnitrostátní, tak i pro mezinárodní přepravy. Zatím jsme pořád limitováni dostupností čerpacích stanic, takže tuto „ekoflotilu“ využíváme jen na pravidelných linkách, kde máme dlouhodobý kontrakt s klientem a můžeme bez problému plánovat její optimální nasazení. S provozem jsme spokojení a kapacitu CNG tahačů chceme u našich dopravců dále rozšiřovat. S velkým napětím očekáváme představení CNG tahače v provedení low-deck. :o)

Yusen Logistics

Během roku YL rozšiřovala skladové kapacity. Jak vypadá aktuální situace? A chystáte další rozšiřování skladových kapacit?

V současné době zajišťujeme v Čechách a na Slovensku logistický servis na téměř 70.000 m2 skladových ploch. Jedná se buď o Cross-docky  nebo standardní regálové sklady. Rádi bychom expandovali zejména na Moravě a Slovensku. Aktuálně probíhá několik výběrových řízení, tak věřím, že alespoň někde uspějeme. Naopak můžeme nabídnout volnou kapacitu s plným kvalitním servisem v našich pobočkách Kolín a Strančice.

Co společnost Yusen Logistics plánuje v nejbližším období?

V lednu jsme se zavřeli s kolegy na dva dny do útulného penzionu v Říčanech, abychom si zkalibrovali, co chceme dělat dál. Zde je výstup. V oblasti leteckých a námořních přeprav chceme pokračovat v organickém růstu tak, jak od nás očekává mateřská společnost. V oblasti pozemních přeprav chceme lokálně zachovat stávající objemy a více posilovat regionální networking na úrovni střední a východní Evropy. V kontraktní logistice jsme si potvrdili, že bychom chtěli vybudovat další sklad nebo Cross-dock během příštích dvou let.

Yusen Logistics

Hodně se mluví o nedostatku kvalifikovaných pracovníků v logistice. Jak to hodnotíte? Spolupracuje YL se školami či vzdělávacími instituty?

Kvalifikovaní pracovníci chybí nejen v logistice. Chyba se stala v mylném nastavení našeho odborného školství v minulých dvou dekádách. Zaměření se na lov maxima žáků do jakéhokoliv oboru s navázanými finančními dotacemi státu kompletně ignorovalo potřeby ekonomiky a trhu. Návrat k duálnímu systému odborného školství je jediná cesta, kterou si zatím realizují pouze silné výrobní společnosti. Naše firma v loňském roce navázala užší spolupráci s Univerzitou Pardubice a její Dopravní fakultou Jana Pernera. Nabízíme odborníky z řad našich kolegů jako přednášející, navrhli jsme několik témat diplomových prací, zajistíme praxi v našich provozech atp. Na druhou stranu věříme, že si absolventi školy budou pamatovat značku Yusen Logistics, až se budou rozhodovat o své budoucí kariéře.

Jako člověk z logistiky využíváte své poznatky i v tzv. domácí logistice?

Určitě tu profesní postižení je. Například v suterénu našeho domu máme slušnou kapacitu úložné plochy v regálech pro unifikované obaly. Mylně jsem si myslel, že to bude pro potřeby čtyřčlenné rodiny stačit. Manželka mne brzy přesvědčila o opaku. Proto občas nasadím metodu reverzní logistiky. Nepotřebné skladové zásoby po očištění či drobné opravě neposílám zpět výrobcům nebo prodejcům, ale tajně rozdávám sousedům a kamarádům pro další použití.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno