[quote]Chodci na Ústecku si zatím nezvykli nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky. Ukázala to dopravní akce policistů v okrese. O jejích výsledcích včera informovala krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Povinnost nosit za horší viditelnosti reflexní vestu nebo třeba jen reflexní pásek na rukávu ukládá od letošního února novela zákona o silničním provozu.[/quote]

Dopravněbezpečnostní akce se konala od středečního večera do dnešního rána. Policisté zkontrolovali 193 chodců, z toho 111 žádné odrazky nemělo.

„Žádné pokuty nepadly. Policisté se snažili apelovat na chodce, aby si uvědomili, jak je mnohdy i životně důležité být dostatečně viděn pro ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedla Hyšplerová.

Na kontroly se vydali policisté do vytipovaných míst v okolí krajského města, kde jsou třeba zastávky u hlavní silnice.

„Lidé vystupují z autobusu při cestě z práce nebo naopak ráno za tmy jdou po silnici na zastávku a často vůbec nejsou na vozovce vidět,“ vysvětlila mluvčí.

Policisté kontrolovaným chodcům při akci rozdávali reflexní pásky.

„To samozřejmě všichni s nadšením vítali,“ podotkla Hyšplerová.

Reflexní pásky i další reflexní doplňky či přívěsky jsou dostupné třeba na poštách, v trafikách či na čerpacích stanicích.

„Dostačující může být i sportovní oblečení, boty nebo školní batohy, které dnes již bývají reflexními prvky opatřeny,“ uvedla mluvčí.

Akce zaměřené na viditelnost chodců na vozovce budou v Ústeckém kraji podle Hyšplerové pokračovat. Nebudou-li chodci označeni třeba reflexními pásky nebo jinými prvky, hrozí jim v blokovém řízení až dvoutisícová pokuta, ve správním řízení je postih v rozmezí 1500 až 2500 korun.

Mezi roky 2012 – 2015 zemřelo podle ministerstva dopravy na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jen loni takto zemřelo 72 lidí, protože nebyli v noci vidět.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno