[quote]Londýnské metro vypadá na mapě ve srovnání s tím pražským jako mísa špaget. Kromě čtrnácti barevných linek a stovek stanic v ní teď navíc přibyla i čísla. Označují počet kroků mezi nejbližšími stanicemi. Londýnský dopravní podnik tím chce odlehčit přeplněnému metru a motivovat obyvatele ke zdravotním procházkám.[/quote]

Mapa londýnského metra často slouží pro základní navigaci v britské metropoli. Lidé, kteří se podle ní orientují, si ale často neuvědomují, jak blízko si jednotlivé stanice ve skutečnosti jsou.

Londýn - mapa, metro

Třeba z Piccadilly na Charing Cross stačí ujít 1100 kroků. Při průměrné rychlosti 100 kroků za minutu tak zabere procházka jen 11 minut.

Ještě kratší je vzdálenost mezi Leicester Square and Covent Garden, která se dá ujít za 4 minuty. Cestou metrem ze stanice Regent’s Park na Great Portland Street je třeba dokonce přestoupit, pěšky ale cesta trvá jen 2 minuty.

Hlavní motivací londýnské radnice je zlepšit životní prostředí i zdraví obyvatel.

„Každý z nás někdy v centru Londýna naskočí do metra a kousek popojede. Nová mapa má místo toho povzbudit k procházkám a jízdě na kole. Prospěje to zdraví i londýnským podnikům,“ řekl o projektu starosta Londýna Saqid Khan.

Jedním z důvodů je i snaha odlehčit „tube“ při špičkách. Londýnské metro přepraví letos asi o půl miliardy lidí víc než v roce 2002. Celkem by se v něm letos mělo svézt 1,3 miliardy cestujících.

Pražské metro loni přepravilo přes 456 milionů pasažérů a podobnou vycházkovou mapu neplánuje.

„Považujeme to za informačně zajímavý počin. Nicméně v tuto chvíli pražský dopravní podnik neuvažuje, že by cestujícím doporučoval, aby místo využití MHD chodili pěšky,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Zdroj: Český rozhlas

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno