[quote]Čínské aerolinky v příštích 20 letech zřejmě koupí letadla v hodnotě 1,025 bilionu dolarů (24,7 bilionu korun). Kvůli uspokojení masivní poptávky po domácí letecké přepravě i poptávce po zahraničních turistických cestách bude Čína do roku 2035 potřebovat 6810 letadel.[/quote]

Uvedl to včera americký výrobce letadel Boeing, který tak zvýšil svůj předchozí výhled z loňského roku, kdy očekával poptávku po letadlech na příštích 20 let o 7,6 procenta nižší.

Přeprava cestujících v Číně se má v příštích 20 letech zvyšovat o 6,4 procenta ročně. Přispívá k tomu růst střední třídy a nová vízová politika, uvedl viceprezident pro marketing divize komerčních letadel Boeingu Randy Tinseth s tím, že firma očekává velmi světlou budoucnost na čínském trhu s letadly pro dálkové lety.

Boeing je optimistický ve výhledu Číny, přestože jiné americké společnosti vyjadřují obavy ze zpomalení ekonomického růstu v zemi. Již v srpnu Boeing uvedl, že nevidí oslabení poptávky v Číně.

Boeing a jeho evropský konkurent Airbus se přetahují o podíl na čínském trhu, který patří mezi nejrychleji rostoucí letecké trhy na světě. Obě firmy zřizují v zemi montážní závody. Boeing tvrdí, že více než 50 procent komerčních letadel v provozu v Číně jsou jeho letadla.

Čína se však rovněž snaží vyvinout své vlastní letadlo. Letoun čínské výroby C919 by měl uskutečnit svůj dlouho odkládaný první let do konce letošního roku. Letoun C919 má být konkurentem letadel Boeing 737 a Airbus A320, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno