[quote]Čína dokončí první fázi výstavby nového letiště pro Peking do roku 2019. Nové letiště má být podle projektu co do rozlohy největší na světě a jeho konečná kapacita má dosáhnout 100 milionů cestujících ročně, sdělili včera zástupci projektu.[/quote]

Po otevření první fáze se čtyřmi ranvejemi bude moci letiště obsluhovat 45 milionů lidí ročně. Zařízení se pak má rozšířit v rámci dvou dalších fází. Předpokládanou kapacitou 100 milionů lidí by se dostalo na úroveň mezinárodního letiště v Atlantě, které je nyní z hlediska počtu odbavených cestujících nejrušnější na světě, uvedla agentura Reuters.

Výstavbu nového letiště zahájila Čína na konci roku 2014. Nynější hlavní pekingské mezinárodní letiště je druhé nejrušnější na světě, je ale silně přetíženo, takže tamní lety trpí častým zpožďováním. Náklady na nové letiště jsou stanoveny na 80 miliard jüanů (asi 290 miliard korun).

Letiště má stát zhruba 50 kilometrů jižně od centra metropole, tedy relativně daleko. Má ale obsluhovat rovněž okolní provincii Che-pej a přístav Tchien-ťin, z nichž chce Čína vytvořit spojenou rozvojovou zónu, řekl mluvčí projektu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno