[quote]Investice Číňanů do evropských komerčních nemovitostí dosáhly v roce 2015 hodnoty 8,5 mld. eur, což je o 22 % více než v roce 2014. Děje se tak navzdory zvýšené míře nejistoty na domácím trhu a zpomalení hospodářského růstu v této zemi. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumy společnosti Cushman & Wakefield. [/quote]

Zpráva mapuje investiční trendy za poslední tři roky a poukazuje na řadu změn, které by měly pokračovat i po zbytek roku 2016. Čínští investoři rozšiřují svůj záběr a zajímají se o další typy nemovitostí i geografické oblasti.

Frédéric Le Fichoux, vedoucí hotelového týmu společnosti Cushman & Wakefield pro kontinentální Evropu, komentuje zvyšující se příliv čínského a asijského kapitálu do hotelů ve střední Evropě: „Hotelová aktiva nakupuje stále více asijských investorů, a to v celém regionu střední a východní Evropy. Zájem mají o různé nemovitosti, např. hotel Jurys Inn v Praze získal indonéský investor. Většího rozsahu byla transakce čínského investora Jina Jianga – šlo o akvizici portfolia společnosti Louvre Hotels, do něhož patří několik hotelů v Polsku.

Nový příliv kapitálu souvisí zaprvé s rozhodnutím asijských investorů diverzifikovat svá portfolia i s tím, že nyní již mohou investovat také mimo své domácí trhy. Druhým důležitým důvodem je, že tito investoři mají lepší představu o obrovském přílivu turistů, kteří budou cestovat po světě. Z toho chtějí asijští investoři těžit, a proto investují značné částky do velkých hotelů v nejdůležitějších destinacích,“ říká Frédéric Le Fichoux.

V roce 2014 dominoval vládní a institucionální kapitál, v roce 2015 své podíly navýšily i soukromé a na burzách registrované společnosti. Nejvíce peněz nateklo do kancelářských budov (48 %), zvýšily se však i investice do maloobchodních nemovitostí – loni tvořil jejich podíl 17 % (oproti 6 % v roce 2014). Ostatní sektory, především hotelový, představovaly třetinu investic.

Očekává se, že aktivita čínských investorů bude pokračovat i v roce 2016, kdy si budou zahraniční pozice rozšiřovat zejména čínské pojišťovny. Předpokládáme, že z globální kupní síly čínských pojišťoven v celkové výši přibližně 70 mld. eur bude mít prospěch i Evropa a že mimo domovskou zemi se budou nadále diverzifikovat také soukromé společnosti.

Zdroj: Cushman & Wakefield