[quote]Kuriózní projekt vysokého autobusu, pod kterým můžou projíždět další vozidla, se zastavil. Projekt měl odlehčit provozu ve městech, trpěl ale konstrukčními nedostatky.[/quote]

V srpnu v čínské provincii Hebei představili autobus zvaný TEB (Transport Elevated Bus), který by dokázal vzdorovat dopravním kolonám. Jedná se o velice netradiční vozidlo. TEB se na rozdíl od klasických autobusů pohybuje vysoko nad úrovní vozovky, ostatní auta ho tedy mohou podjíždět.

Pokud by se takové vozidlo opravdu dostalo do ulic, pro přeplněná města by to byla velká úleva. Jenže sériové výroby vozidla se v dohledné době zřejmě Číňané nedočkají, projekt je stále ve stádiu prototypu, který má několik zásadních nedostatků.

Jedním z nich je vzdálenost mezi jeho podvozkem a vozovkou, která jen o málo přesahuje dva metry, což není pro městský provoz dostatečné. Na stejných silnicích se totiž pohybují vozidla vyšší než čtyři metry. Stroj je také velmi těžký, potenciální provozovatelé se obávají nadměrného zatěžování vozovky.

Otázky vzbuzuje i samotný výrobce prototypu, projekt není pro investory dostatečně důvěryhodný. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by se fima chystala na sériovou produkci. Dosud ani nezačala stavět továrnu, kde by se autobusy vyráběly.

Zdroj: E15.cz