[quote]V Číně byli odsouzeni k čtyř a pětiměsíčnímu vězení dva řidiči za dubnovou dopravní nehodu, která skončila zničením jejich vozů značky Ferrari a Lamborghini. Mladíci havarovali v rychlosti téměř 180 kilometrů za hodinu v Pekingu v tunelu, kde je povolená rychlost 60 kilometrů v hodině. Podle zpráv z médií spolu řidiči závodili, shodou okolností několik hodin před čínskou premiérou akčního filmu Rychle a zběsile 7. Případ vyvolal v Číně velké rozhořčení a znovu přitáhl pozornost k chování zlaté mládeže, jejíž bohatí otci často pocházejí z řad vlivných politiků komunistického režimu. [/quote]

Dvacetiletý Jü Mu-čchun a jednadvacetiletý Tchang Wen-tchien havarovali 11. dubna v centru čínské metropole. Obyvatelé čtvrti, kde tunel leží, si již dříve stěžovali na to, že místní silnice jsou využívány k nelegálním závodům superrychlých aut. Tyto závody se prý konají nejčastěji kolem půlnoci a místní lidi ruší nesnesitelným hlukem a nahánějí jim hrůzu.

Řidiči vozidel vyvázli z nehody bez újmy, zranění ale utrpěla spolujezdkyně v Lamborghini. Mladíci dostali kromě trestu vězení také pokutu v celkové výši 18.000 jüanů (71.000 Kč). Byli shledáni vinnými z nebezpečné jízdy. Soudu řekli, že se neplánují proti verdiktu odvolat. „Udělal jsem chybu, měl jsem špatný vliv na společnost, ublížil jsem své rodině a přátelům,“ kál se před soudem Tchang, který seděl za volantem zeleného Lamborghini.

Policie v době nehody uvedla, že mladíci jsou nezaměstnaní. To ihned v Číně vyvolalo dohady, jak si mohli dovolit pořídit auta v celkové ceně přesahující 12 milionů jüanů (47,5 milionu Kč), napsal britský deník The Daily Mail. Na internetu se objevily spekulace, že jejich otci jsou zámožní politici či podnikatelé. Tchangova rodina to popřela s tím, že syn si Lamborghini pořídil poté, co zbohatl na burze. Jü si prý červené Ferrari vypůjčil.

„Socialismus je tak úžasný, že umožňuje nezaměstnaným lidem jezdit v luxusních autech,“ konstatoval jeden z diskutérů na čínské sociální síti Weibo, která je obdobou Twitteru.

„Jak se jmenují? Kdo jsou jejich otcové? Spěchali na film Rychle a zběsile?“ tázal se další z přispěvatelů.

V březnu 2012 zahynul při nehodě Ferrari, které ve vysoké rychlosti bouralo v Pekingu, syn blízkého spolupracovníka prezidenta Chu Ťin-tchaa. Při nehodě, kdy černý sportovní vůz řídil syn vysokého představitele Ling Ťi-chuy, utrpěly rovněž zranění na sedadlech spolujezdců dvě obnažené ženy. Úřady se poté snažily nehodu, která posílila hněv čínské veřejnosti na zkorumpované, v přepychu žijící politiky, zatajit.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno