Brzo po vyplutí (únor 2004) lodě Med Taipei z kalifornského přístavu se loď dostala do silné bouře s devítimetrovými vlnami. 15 kontejnerů se uvolnilo a spadlo do moře v zátoce Monterey.
O čtyři měsíce později při vědeckém průzkumu mořského dna našel podvodní robot jeden z kontejnerů, který ležel téměř 1300 metrů pod hladinou. Vědce nález zaujal natolik, že započali výzkum zabývající se otázkou, jak vodní život reaguje na znečištění hlubin moří.
90 % světového zboží se převáží právě po moři. Každý rok se stovky možná i tisíce kontejnerů ocitají na dne moře. Díky tomu se objevují po celém světě na plážích nejrůznější předměty od kostiček lega po hokejové rukavice. Kontejner z Med Taipei převážel 1159 pneumatik včetně disků.
Ne všechny kontejnery převáží zdánlivě neškodné zboží. Mnohé převážejí baterie, pesticidy a průmyslové chemikálie, které mohou být extrémně toxické pro mořský život. Dokonce některé přepravní boxy mohou být vyrobeny z nebezpečných matriálů.
Vědci z výzkumného centra v zátoce Monterey v roce 20111 nasadili dálkově ovládané roboty, kteří sbírali video a fotografickou dokumentaci mořského dna poblíž potopeného kontejneru.
Kontejner byl překvapivě málo zrezivělý a zdálo se, že měl smíšený efekt na mořské prostředí. Zafungoval jako umělý útes, na který se mořští živočichové jako šneci, mušle a také mořské rostliny snadno přichytili. Ale diversita živočichů byla přece jenom o něco nižší než v bahnitém dně.

Kontejner ale také ovlivnil mořské spodní proudy a přilákal predátory, kteří by mohli negativně ovlivnit živočišné rozložení v oblasti.
Následky jednoho kontejneru se mohou zdát malé, ale pokud to vynásobíme stovkami či tisíci kontejnery každoročně ztracených na dně moře, mohlo by to mít dalekosáhlé důsledky pro čistotu a zachování ekosystému.
Vědci tvrdí, že další sledování by jim mělo pomoci zhodnotit, jakou roli hrají lokální změny z dlouhodobého hlediska. Očekávají také výsledky vzorků, které sesbírali dálkově ovládaní roboti v roce 2013.
Zdroj:elogistika.info