Komise EU si stěžuje, že při přepravě zboží silniční dopravou je zhruba každé páté auto prázdné. A přitom se dá vyhledat nakládka pohodlně online. Čísla jsou alarmující, podle Evropské Komise jezdí přibližně 20 % všech nákladních aut v EU bez nákladu.
Ve vnitrostátní dopravě dosahuje prý tento podíl až 25 %, jak stojí v jedné aktuální studii, která byla zveřejněna v dubnu letošního roku. Na pozadí toho, že jsou beztak dvě třetiny veškerého zboží přepravovány po silnici, vidí politici nutkavou potřebu jednat.
Brusel uvažuje o zrušení kabotáže
Jak je již známo, zvažuje Brusel z toho důvodu zrušení omezení jako například kabotáž. Jinou cestou by bylo zvýšené využívání přepravních burz. Konec konců pro přepravní firmu je jedna trasa neekonomická, když zůstane auto na zpáteční cestě nevytížené.
Přepravní burzy s velmi rozdílným servisem
A na tomto místě přichází ke slovu online přepravní burzy. První elektronická platforma Teleroute existuje už od roku 1985. Od té doby se toho ale už hodně změnilo. Mezitím vznikl nespočet přepravních burz s velmi odlišným zaměřením – a také s velmi odlišným servisem.
Timocom sází na transparentnost údajů
Podle vlastních údajů společnosti je největší přepravní burzou Evropy Timocom. Ta láká uživatele nejen obsáhlou bezpečnostní sítí. Neboť – a to je také známo – na anonymních webových platformách se to podvodníky jen hemží. Mimoto sází Timocom na transparentnost údajů. To je možné s kalkulačním přístrojem TC E-Map. Přepravce tak vidí, jestli se mu cesta vyplatí. Přitom Timocom zohledňuje nejen trasy cest a tím i spotřebu nafty, ale také další náklady, jako například mýtné.
S TC E-Map se dají propojit i telematické údaje vlastních automobilů stejně jako data vozů subdodavatele přes telematické aplikace. Takto zajištěnou lokalizací se samozřejmě zvyšuje bezpečnost. Ulehčuje se tím ale i práce disponentů, kteří mohou lépe plánovat a včasně rozpoznat problémy.
Propojených telematických řešení přibývá
Seznam telematických řešení je dlouhý a neustále se rozšiřuje. Jedním z klientů, kteří intenzivně využívají telematického propojení, je belgická logistická společnost Laztrans. Tento dopravce sídlící v Houthalen-Helchteren v regionu Flandry využívá přepravní burzu již deset let.
"Zabudovali jsme ve všech našich vozech telematický systém Sycada,“, říká majitel společnosti Laztrans Eyüp Kumas. Flotila 35 vozidel přijímá zakázky od kurýrních cest až po přepravy chladícími vozy. "To už musí být vše dobře zorganizováno," říká Kumas.
Proto se jeho zaměstnanci při příchodu do práce nejdříve přihlašují na platformu přepravní burzy. Poté si mohou napřímo propočítat trasu cesty a náklady k příslušné relaci. Tímto způsobem zbyde víc času pro skutečný obchod.
Lkw online nabízí mobilní služby
Od poloviny roku to jde prostřednictvím mobilu u konkurenta Lkw online. "Od té doby jsou naši klienti schopni se během cesty informovat o dostupných přepravních zakázkách na jimi zadané trase nebo inzerovat své služby na nakládku nebo volný úložný prostor, říká jednatel a společník firmy Lkw online, Anton Behringer.
Box 24 sází na uzavřené skupiny uživatelů
U Boxu 24 zjišťujeme naopak silnou tendenci k uzavřeným skupinám. Důvod leží přímo na dlani: průmyslové a obchodní společnosti mají vysoké požadavky na přepravní společnosti. Tudíž se lépe spolupracuje s pevnou strukturou poskytovatelů služeb, aby se zajistila kvalita a spolehlivost".
Doplňkové služby u Cargoclixu
U Cargoclixu sázejí na doplňkové služby. K tomu patří mimo jiné řízení optimalizace procesů na rampě. Jedním z klientů je farmaceutický producent Stada, který od března tímto způsobem řídí příjem zboží v obou svých logistických centrech. Cargoclix umožňuje přístupem na komplexní síť realizovat také výběrová řízení na dlouhodobé přepravní a logistické kontrakty.
Šance na spolupráci
Podle ankety Trans.eu vidí 89 % západních zasilatelů zboží šance na spolupráci s východními přepravci. Tím se dají snížit náklady až o 16 %, protože sazby za přepravu jsou na východě mnohem nižší. 20 % dotazovaných prohlásilo, že nemá žádnou zkušenost se spoluprácí se zahraničními firmami a 42 % by kvůli chybějícím jazykovým znalostem vstoupilo do takových obchodních vztahů jen velmi nerado. V Polsku či České republice sídlící přepravní burza se tím pádem jeví jako možný prostředník pro navázání podobných obchodních kontaktů.
Zdroj:elogistika.info