Zdroj: Archiv

[quote]Česko a dalších deset zemí EU protestuje proti německým a francouzským ochranářským opatřením, která mají negativní dopad na dopravce z ostatních zemí EU. Dopis v tomto smyslu včera eurokomisařce pro dopravu Violetě Bulcové v Lucemburku předal jménem svých kolegů český ministr dopravy Dan Ťok.[/quote]

Překvapivě ten dopis uvítala. Řekla, že to je pro ni docela důležitý dokument, na základě kterého bude moci dále konat,“ řekl Ťok. V následné debatě na jednání ministrů dopravy se podle něj navíc ukázalo, že postoj Německa a Francie nepodporují ani všechny západoevropské země. „Na debatě bylo vidět, že to je velké téma nejen u nás, ale také ve starých členských zemích. A myslím si, že ještě neskončilo, že to bude velká debata,“ dodal český ministr.

Kromě Ťoka dopis podepsali také ministři z Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska.

Koncem května proti francouzským a německým opatřením vystoupili i čeští dopravci, kteří uspořádali protesty před pražským zastoupením Evropské komise a francouzským velvyslanectvím.

Plošná minimální mzda platí v Německu od začátku loňského roku. Německé ministerstvo práce zákon vykládá tak, že na 8,50 eura (235 Kč) za hodinu mají nárok všichni zaměstnanci po tu dobu, kdy pracují na území Německa, včetně řidičů dopravních firem z jiných zemí. Ti by u sebe měli mít odpovídající doklady, dokazující, že takové peníze skutečně berou.

Podobné nařízení má od 1. července vstoupit v platnost i ve Francii, přestože německý zákon už přes rok Evropská komise posuzuje. Ta sice už loni v květnu uvedla, že požadavek na dodržování zákona o minimální mzdě i po zahraničních dopravcích porušuje pravidla Evropské unie, proces posuzování slučitelnosti německého zákona s právem EU ale dosud uzavřen není.

Minimální mzda se nevztahuje na řidiče tranzitní dopravy a na řidiče skládající zboží v německých námořních přístavech. I pro ně ale přináší podle Evropské komise nařízení neúměrné administrativní překážky, které brání správnému fungování vnitřního trhu EU.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno