Zdroj: Pixabay.com

[quote]Modernizace železniční tratě z Prahy do Lysé nad Labem, zlepšení splavnosti vltavské vodní cesty či síť dobíjecích stanic pro elektromobily jsou projekty, na které ČR získá prostředky z evropského programu Nástroj pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF). Výbor CEF nyní pro ČR definitivně potvrdil celkem sedm miliard korun na 16 dopravních projektů. ČTK o tom informoval mluvčí českého zastoupení při EU Michal Bucháček.[/quote]

V případě vltavské vodní cesty jde o vůbec první vodní projekt v Česku, který byl k financování z evropského rozpočtu v rámci CEF doporučen. Česku se tak podaří vyčerpat celou částku alokovanou v rámci CEF, která v případě ČR dosahuje téměř 30 miliard Kč. Projekty budou realizovány do konce roku 2023.

Přidělení peněz, které mají posílit českou dopravní infrastrukturu, předcházela podle mluvčího intenzivní jednání české strany s Evropskou komisí. Komise seznam schválených projektů představila koncem června a konečné schválení padlo na výboru CEF ve čtvrtek.

Nástroj pro propojení Evropy je zaměřen na poskytování finanční pomoci EU na transevropské sítě a k podpoře projektů společného zájmu v odvětvích dopravní, telekomunikační a energetické infrastruktury.

Zdroj: ČTK