Zdroj: Archiv

[quote]Česká republika by chtěla za měsíc na nejbližším summitu EU připomenout, že některé státy bloku překážkami komplikují práci autodopravcům z jiných zemí. Novinářům to po včerejším jednání ministrů odpovědných za unijní problematiku v Bruselu řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.[/quote]

„Zejména v oblasti nákladní dopravy řada zemí přichází s novými opatřeními, které mají hájit jejich národní dopravce místo toho, aby fungoval jednotný evropský trh,“ poznamenal.

Jedním z témat březnové schůzky šéfů států a vlád unie má být právě problematika jednotného unijního trhu a jeho dokončení v nejrůznějších oblastech.

„Nechceme, aby vznikaly nové překážky. A vidíme, že tady je řada zemí, které ty nové překážky vytváří,“ řekl Prouza.

Přípravy summitu, který se kromě jednotného trhu EU má zabývat také evropskou bezpečností a dalšími tématy, teprve začaly. Není tak zajím jasné, zda se téma překážek pro nákladní dopravu podaří diplomatům v nějaké podobě do závěrů nakonec prosadit. Premiéři a prezidenti se do Bruselu sjedou 9. a 10. března. Očekává se také, že právě při této příležitosti by mohla britská premiérka Theresa Mayová oznámit v souladu s unijní smlouvou záměr své země z EU odejít.

Český premiér Bohuslav Sobotka už loni na podzim žádal Evropskou komisi, aby urychleně určila, zda komplikace, které Německo a Francie dělají autodopravcům z jiných zemí, nenarušují unijní vnitřní trh.

Evropská komise už s nimi zahájila řízení kvůli dopadům jejich národních legislativ o minimální mzdě na oblast mezinárodní dopravy. V Německu přestaly úřady řidiče pokutovat, Francie svá pravidla uplatňuje dál.

Zdroj: ČTK