Zdroj: pixabay.com

[quote]Autobusový dopravce ČSAD BUS Uherské Hradiště, který mimo pravidelné autobusové dopravy v okrese zajišťuje i MHD v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích, loni hospodařil se ziskem 1,288 milionu korun. Předloni vykázal zisk o 3,9 milionu Kč vyšší. Výnosy společnosti meziročně klesly téměř o tři procenta zhruba na 176 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu www.justice.cz.[/quote]

Firmě loni opět poklesl počet cestujících, ubylo jich 2,2 procenta. Vedení společnosti uvedlo, že nižší tržby nebyly loni kompenzovány zvýšením dotace od objednatele dopravy. Zisku se tak podařilo dosáhnout díky úspoře na naftě ve výši 2,5 milionu korun. Dosažena byla na základě poklesu ceny motorové nafty a ukončení využívání bionafty. Spotřeba nafty činila 26,25 litru na 100 kilometrů. Předloni měly autobusy společnosti spotřebu 27,53 litru na 100 kilometrů, což bylo dáno především využíváním bionafty.

Dopravce loni obdržel dotaci na autobusovou dopravu 77,248 milionu korun, v roce 2015 to bylo 77,348 milionu. Firma na konci roku provozovala 121 autobusů průměrného stáří 8,9 roku. Loni najely 6,095 milionu kilometrů, meziročně o 143.000 kilometrů méně. ČSAD BUS Uherské Hradiště v minulém roce pořídil osm nízkopodlažních linkových autobusů.

Původně plánovala společnost rozsáhlejší obnovu vozového parku v letošním roce. Kvůli avizovanému odkladu zahájení výběrového řízení na dopravce ve Zlínském kraji na léta 2018 až 2027 však do pořízení nových autobusů investovala už loni. Předpokládaná hodnota zakázky na dopravní obslužnost na deset let je 7,3 miliardy korun bez DPH. Uherskohradišťsko je jednou ze šesti spádových oblastí, na něž je zakázka vypsána.

Akciová společnost ČSAD BUS Uherské Hradiště vznikla v roce 2007 odštěpením od ČSAD Uherské Hradiště, jež se věnuje nákladní automobilové dopravě. Loni pro ČSAD BUS Uherské Hradiště pracovalo 174 lidí, o tři méně než v roce 2015. Průměrná mzda ve společnosti činila 23.304 korun, meziročně vzrostla o 1137 korun. Podle vedení firmy se jako stále větší problém jeví nábor nových řidičů. Majoritním vlastníkem dopravce je společnost UHATRANS z Uherského Hradiště.

Zdroj: ČTK