Rizika dodavatelského řetězce je důležité neopomíjet a stále je řešit a snažit se jim předcházet. Nové studie objevují nová a nová rizika, která mohou negativně ovlivnit dodavatelský řetězec. Nepříznivé počasí, přírodní katastrofy, požáry skladů apod. museli lídři společností brát vždy v potaz. Manažeři dodavatelského řetězce musí být vždy na vrcholu své hry a musí být připraveni na vše. Níže uvádíme čtyři hrozby, které jsou mnohými společnostmi dosud opomíjeny.
1) Finanční podvody
Finanční podvody mohou mít formu tajné dohody, špatného sledování nákladů na zaměstnance nebo pochybení ze strany prodejce, včetně zfalšované práce a nafouknutých účtů. Pouze méně než třetina manažerů využívá nástroje pro odhalování podvodů či neúměrného plýtvání.
Mnoho manažerů identifikovalo pochybení ve faktuře, ale už nezkoumají jednotlivé položky, kde se právě nachází nejvíce podvodů. Pokud je do dodavatelského řetězce zapojeno více dodavatelů je mnohem těžší podvody odhalit. Je proto důležité, aby celý dodavatelský tým měl vše pod kontrolou a měl přehled o všech jednotlivých částech dodavatelského řetězce. Manažerský tým by měl pro kontrolu využívat moderní technologie, které dokáží kontroly ulehčit a urychlit a často objeví chyby, které by člověk mohl přehlédnout.
2) Kybernetické hrozby
Mnoho společností má velmi laxní postupy při ochraně důležitých dat, takže firmy náchylné ke kyber útokům, mohou poškodit nejen sebe, ale i své zákazníky a jejich procesy a značky. I když jako zákazník jste dobře zabezpečen před kyber útoky, nezabezpečený dodavatel vám může způsobit vážné problémy.
V současnosti kyber útoky představují daleko větší hrozbu než počasí a sociální nepokoje. Globální dodavatelské řetězce jsou komplexní a úzce propojené, takže riziko kyber útoku může přijít odkudkoliv.
Je proto nutné nastavovat komplexní ochranu a vytvářet bezpečnostní plány. Aby se podařilo zabránit katastrofickým scénářům, je nutné zajistit bezpečnostní kontroly, využívat víceúrovňové řízení a nakupovat jen od ověřených dodavatelů. Vhodné je odpojit všechny nejdůležitější zařízení od vnější sítě a podporovat spolupráci mezi IT techniky a manažery.
3) Nová nařízení pro dodavatelské řetězce
Nová pravidla a předpisy se neustále objevují a společnosti by měly být připraveny na aplikaci jednotlivých předpisů. Znamená to neustále se informovat o nových trendech a zjišťovat, jaké předpisy se navrhují. Mnohé předpisy vyžadují neustálé vypisování reportů, ve kterých je nutné poměrně detailně popisovat úsilí společnosti. Například je nutné dělat kontroly stravování zaměstnanců v souvislosti s bezpečností potravin apod.
Pro dodržení všech předpisů je nutné mít průhledný dodavatelský řetězec, aby ho bylo možné ihned a efektivně přizpůsobovat bez většího zatížení. Ze začátku to může být nákladná záležitost, ale dlouhodobě je to investice, která se vyplatí, na rozdíl od neustálých nutných výrazných úprav na základě nových předpisů.
4) Talentová mezera
Baby boomy nezaznamenáváme příliš často a jen velmi málo odborných míst je obsazeno správným talentovaným člověkem. Chcete-li získat talentované lidi, je důležité nabízet svým potencionálním zaměstnancům specializované komplexní školící programy, kde budou nabývat nové vědomosti a budou tak schopní zastávat vedoucí pozice.
Bohužel, pouze 25 % firem nabízí různé školící programy a pouze 16 % firem zvyšuje rozpočet na rozvoj. Pokud jsou programy nastaveny dobře, trénink nepřinese pouze rozvíjení talentu zaměstnanců, ale také pomůže zvýšit uspokojení zaměstnanců z práce, a nakonec více čerpat z jejich talentu.
V neposlední řadě je potřeba stále sledovat riziko zvyšujících se nákladů. Je důležité bedlivě hlídat, odkud a kam přesně finance směřují, a snažit se konsolidovat náklady. To může mít výrazný vliv na odolání dodavatelské společnosti vůči rizikům, ať už novým nebo dlouhodobě známým.
Zdroj:elogistika.info