[quote]Výzkumníci ze Singapurské státní univerzity vyvinuli ekologický materiál na potravinové obaly z výtažku z grapefruitových jader a chitosanu, přírodního polymeru, který se vyskytuje v krunýřích korýšů. Dovést kompozitní fólii k dokonalosti jim trvalo tři roky.[/quote]

Chitosan disponuje několika užitečnými vlastnostmi pro balení potravin, jako je biokompatibilita, netoxičnost, rychlý organický rozklad a vynikající schopnosti tvořit fólii. Výtažek z grapefruitových jader je znám jako baktericid, antibiotikum, fungicid a antivirotikum.

Experiment ukázal, že vzorky chleba zabalené v tomto materiálu zůstaly čerstvé dvakrát déle než v syntetických obalových fóliích. Badatelé mají v úmyslu prozkoumat vliv fólie i na jiné potravinářské výrobky.

Krunýře korýšů jako zdroj obalových materiálů již zkoumal např. Technological Institute of Plastic spolu s AINIA Technological Centre anebo baskická UPV/EHU.

Američtí výzkumníci z Univerzity v Tuskegee vylepšili pevnost biologicky rozložitelného obalového materiálu přídavkem vaječných skořápek. Skořápky byly zvoleny, protože jsou lehké, porézní a složené většinou z uhličitanu vápenatého, přírodní sloučeniny, která se snadno rozkládá.

Nejprve experimentovali s různými plastovými polymery, než našli materiál, který lze ohnout, ale ne rozbít. A to směs 70 % polybutyrát-adipát-tereftalátu (PBAT) z ropy a 30 % kyseliny polymléčné (PLA) z kukuřičného škrobu. PBAT se, na rozdíl od jiných ropných polymerů, začne rozpadat tři měsíce po vložení do půdy.

Vaječné skořápky byly nejprve promyty, pak rozemlety v polypropylenglykolu a nakonec pomocí ultrazvukových vln rozbity na nanočástice 350 000× menší, než je průměr lidského vlasu. Po vstříknutí do směsi PBAT a PLA jí přidaly tuhost a mnohem větší pružnost (podle výzkumníků až o 700 %), než mají jiné bioplasty na trhu. Materiál je proto ideální pro maloobchodní balení a obaly na potraviny.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno