[quote]Přeprava přes Labe přívozem v Dolním Žlebu nezanikne. Město Děčín nechalo vyrobit nový prám, který vypluje na vodu letos v červenci. Nynějšímu plavidlu končí v březnu technická způsobilost, radnice tak řeší, jak zajistit přepravu v mezidobí, informovala mluvčí města Markéta Lakomá.[/quote]

Přívoz využívají místní i turisté. Nový prám bude fungovat na stejném principu jako ten dosavadní.

„Jedná se o plavidla s dolním vodičem, které u nás patří mezi unikáty. Ocelové lano je ukotveno u levého břehu a je po celé délce nadlehčováno plováky. Pro samotnou plavbu mezi oběma břehy je využíváno proudu řeky, a to postupným natáčením prámu proti proudu pomocnými lanky,“ uvedla Lakomá.

Zkušení převozníci tak musí reagovat na aktuální vodní stav, povětrnostní podmínky a v neposlední řadě na přepravovanou tonáž. Nové plavidlo přijde město na 2,4 milionu korun. Součástí zakázky je i dodání a výměna hlavního lana, repase řídícího navijáku, vypracování výrobní dokumentace, provozního řádu a zaškolení obsluhy.

Vzhledem k tomu, že plavidlu končí v březnu technická způsobilost, magistrát nyní řeší, jak provoz zajistit do doby dodání nového prámu.

Převoz v Dolním Žlebu převáží celoročně pěší turisty, cyklisty, motocyklisty a automobily do dvanácti tun. Přívoz je na neregulovaném úseku Labe, kde hladina v závislosti na hydrologických podmínkách kolísá. Přívoz je schopný provozu, pokud je hodnota stavu vody na vodočtu v Ústí nad Labem v rozmezí od 160 do 300 centimetrů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno