[quote]Každý den umírají na našich silnicích také chodci a cyklisté. Tedy v provozu ti nejzranitelnější lidé. Příčinou těchto tragických nehod je v mnoha případech to, že nejsou dostatečně vidět. V roce 2014 bylo při nehodách usmrceno celkem 112 chodců, z toho na noční nehody připadá 65 usmrcených. Řada řidičů při takovéto nehodě říká, že chodce nebo neosvětleného cyklistu vůbec neviděli. Tmavé oblečení bez výrazných reflexních prvků a navíc i roční období, kdy se rychleji stmívá, jsou jedním z největších nebezpečí v silničním provozu.[/quote]

„Viditelnost v provozu na silnicích u chodce, ale i cyklisty nebo motocyklisty můžeme zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a hlavně reflexních materiálů. Měli bychom vždy udělat vše pro to, abychom byli co nejviditelnější,“ říká Martin Farář z BESIPU. „Není potřeba mít na sobě zrovna reflexní vestu, stačí opravdu reflexní pásek. Ideálně okolo kotníku a na zápěstí, vždy na straně do vozovky.“

Pokud půjdeme po silnici a budeme mít na sobě modré oblečení, tak nás řidič zaznamená na vzdálenost 18 metrů, červené oblečení zvýší tuto vzdálenost na 24 metrů. V případě, že budeme mít na sobě žluté oblečení, tak nás řidič uvidí na 37 metrů a pokud půjdeme v bílém, tak nás zaznamená na 55 metrů. Ale ani tato vzdálenost nemusí být dostačující. Pokud automobil pojede rychlostí 75 km/h a řidič dokáže rychle zareagovat, tak mu to bude trvat zhruba 1,5 sekundy. Za tuto dobu ale jeho vůz urazí dalších 31 metrů. Na zabránění střetu tak má i v případě našeho bílého oblečení jen 24 metrů. Pokud ale budeme mít na sobě reflexní materiál, tak nás zaznamená již na vzdálenost200 metrů. Čas na jeho reakce tak bude dostačující.

„Stále platí zásada „vidět a být viděn“. Všichni účastníci silničního provozu musí dbát na svou bezpečnost, v případě řidičů může jít i o použití reflexní vesty, která je součástí povinné výbavy, v případě mimořádné události a následného pohybu na komunikaci. Zdánlivá maličkost, která může za snížené viditelnosti rozhodovat o zdraví chodce, je zase vhodný reflexní doplněk oblečení,“ potvrzuje ředitel služby dopravní Policie Tomáš Lerch.

Není materiál jako materiál

Pamatujme na to, že fluorescenční materiály zvyšují kontrast vůči pozadí a prodlužují vzdálenost, na kterou řidič může chodce zaznamenat; tyto materiály však zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku – ve tmě však svou funkci ztrácejí. Reflexní materiály naopak prodlužují vzdálenost, na kterou řidič může chodce zaznamenat – odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

I na našem trhu se objevily některé výrobky, které nemají potřebné vlastnosti, a tak si dejte pozor na to, aby vámi použité retroreflexní materiály měly označení, že odpovídají příslušné evropské normě, tak abyste byli pro ostatní účastníky silničního provozu viditelní i při velmi nízkém osvětlení v okolním prostředí.

Nejohroženější jsou děti

Nejzranitelnější jsou v silničním provozu děti. Proto je velmi důležité, aby byly na silnici i chodníku co nejvíce vidět. Světlé oblečení doplněné o reflexní doplňky, spolu se stejně vybavenými školními brašnami i botami by mělo být samozřejmostí.

Vybavte správně také jízdní kolo

Bezpečnostní prvky na jízdním kole jsou nezbytné pro zaručení dobré viditelnosti. Povinné je vybavení přední bílou odrazkou, zadní červenouodrazkou a oranžovými odrazkami na pedálech a v paprscích kol. Vhodné je doplnění reflexními proužky na botách a oděvu. Za snížené viditelnosti musí být kolo vybavené světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu.

Dodržujte vždy:

Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět
za světla i za tmy.

Reflexní předměty nebo nášivky na oblečení umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).

Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.

Pokud vystoupíte z vozidla na místě, kde není řádné osvětlení, pamatujte také na své dostatečné zviditelnění – reflexní vesta a reflexní předměty by měli být i pro řidiče samozřejmostí.

Zdroj: BESIP/MD ČR

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno