Čtvrtek, 20 ledna, 2022

Čipová krize způsobila celoroční pokles výroby vozidel v Česku

Narušené dodavatelské a logistické řetězce v čele s nedostatkem polovodičů vrátily produkci vozidel v ČR o osm let nazpátek. V roce 2021 tak bylo vyrobeno 1 141 698 silničních vozidel všech typů. To představuje pokles o 3,7 procenta vůči prvnímu pandemickému roku 2020. Pokles se dotkl především výroby osobních vozidel a autobusů, ostatní segmenty tuzemské finální výroby oproti roku 2020 rostly.

Pematros: Vykoupíme vaše regály s platbou předem

Regály jsou nezbytnou součástí každého skladu, nezáleží na tom, zda se jedná o sklad v obchodě, výrobním závodě nebo třeba autoservisu. Samozřejmě také existuje více druhů regálů, které se hodí pro uskladnění různého druhu zboží. Co ale dělat, když už regály nebo regálové systémy přestanete z nějakého důvodu, například kvůli stěhování skladu nebo úplného ukončení provozu, potřebovat? 

Letový provoz nad ČR loni klesl na 361.522 letů, o 57 procent míň než...

Letový provoz nad Českem loni klesl na 361.522 letů, což je asi o 18.000 méně než v roce 2020. Proti období před krizí jde o pokles o zhruba 57 procent, zároveň je to nejméně za téměř 20 let. Oznámilo to dnes Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji oslabil během krize provoz na tuzemských letištích.

Dopravci loni zaplatili za mýto rekordních 14,2 miliardy korun

Dopravci loni zaplatili za průjezdy dálnic a silnic na mýtném téměř 14,2 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 23 procent a zároveň jde o nejvyšší výběr za rok od začátku fungování mýta v roce 2007. K růstu přispěla přes koronavirová omezení během roku zejména nová struktura mýtných poplatků. ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Náklady na výběr mýta loni činily zhruba sedm procent z výběrů.

V pardubické MHD bude časem víc trolejbusů než autobusů

Trolejbusů bude v Pardubicích nejspíš vidět v budoucnu víc než dosud. Vozidla na elektrický pohon začnou mírně převažovat nad autobusy. Mají bezemisní provoz, s přídavnými bateriemi mohou dojet i mimo trolejovou síť. ČTK to řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán. Trolejbusová doprava právě slaví v Pardubicích 70 let od zahájení provozu, první linka vedla do Lázní Bohdaneč a vyjela v lednu 1952. Trolejbusy to ale ve městě neměly vždy snadné, radní je v minulosti opakovaně chtěli zrušit.

Operátoři v USA odloží spuštění nové 5G sítě v okolí některých letišť

Americké telekomunikační společnosti AT&T a Verizon Communications odloží spuštění nové mobilní sítě páté generace (5G) v okolí některých letišť, aby tak odvrátily hrozící problémy v letecké dopravě. Oznámily to dnes firmy. Přední americké aerolinky varovaly, že nová síť by mohla ovlivňovat zařízení v letadlech a způsobit rozsáhlé výpadky v letecké dopravě. Požadují, aby byl provoz sítě v okolí letišť zakázán, napsala agentura AP.

Řízení letového provozu se bude podílet na bezpečné integraci dronů

Výzkum a vývoj nových technologií v oblasti uspořádání letového provozu v Evropě, přesně tím se zabývá program SESAR 3 (Single European Sky ATM Research).

Pražský dopravní podnik zahájil provoz elektrobusu na linkách 213, 154 a 124

Pražský dopravní podnik (DPP) včera zahájil provoz prvního elektrobusu Škoda E’City 36 BB v městské hromadné dopravě v Praze. Elektrobus vyjel odpoledne ze zastávky Želivského na lince 213. Vůz s alternativním pohonem bude v dalších dnech obsluhovat i linku číslo 154 a o víkendu 124. Dalších 13 vozů by mělo vyjet na konci února. Novinářům to sdělili zástupci DPP.

Nabírat bude letos 59 % firem, tři čtvrtiny plánují zvýšení mezd

Na 59 procent českých firem plánuje letos nabírat nové zaměstnance. Situaci jim komplikuje prohlubující se nedostatek uchazečů, a proto musí stále častěji své týmy doplňovat agenturními zaměstnanci nebo pracovníky z ciziny. S cílem zajistit loajalitu svých lidí a přilákat nové zájemce o práci plánují tři čtvrtiny zaměstnavatelů zvyšovat mzdy. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila personální agentura Grafton Recruitment koncem roku mezi 432 podniky.

V Malajsii vyroste nové mezinárodní letiště včetně námořní a pozemní dopravy

V malajsijském státě Pahang má být do roku 2026 otevřeno zbrusu nové mezinárodní letiště. Celý letištní komplex se bude rozkládat na ploše o rozloze 5 042 hektarů.

VŠLG : Den otevřených dveří 8. února 2022 v Přerově a 19. 2. 2022...

Zveme Vás na Den otevřených dveří v Přerově, který se uskuteční 8. února 2022 v době od 14:00 do 17:00 hodin na adrese Palackého 1381/25 a 19. 2. 2022 v době od 11:00 do 13:00 hodin na adrese Svídnická 506, Praha 8 v budově Vysoké školy hotelové.

Den otevřených dveří na dopravní fakultě v Pardubicích

Tradiční Den otevřených dveří připravuje Dopravní fakulta  Jana Pernera  v Pardubicích na 18. 2. 2022. Pokud to epidemiologická situace dovolí, rádi vás uvidí v prostorách fakulty a Výzkumného a výukového centra v dopravě.

Termín 16. ročníku konference SpeedCHAIN

Na základě velmi příznivých ohlasů našich partnerů i hostů na zářijový termín konání konference SpeedCHAIN jsme stanovili datum pro další ročník na úterý 13. září 2022. Akce proběhne tradičně v historických prostorách Břevnovského kláštera.

Do zkoušek autoškol přibude 38 nových otázek, poprvé budou i videa

Dalších 38 nových otázek bude od poloviny února součástí zkoušek autoškol. Poprvé mezi nimi budou zařazeny i video otázky. Nová sada testů se věnuje například jízdě za snížené viditelnosti či řešení situací na různých typech křižovatek. Nové zkušební otázky dnes na tiskové konferenci představili zástupci ministerstva dopravy, autoškol a dopravní policie. Ministerstvo začalo nové otázky zařazovat do zkoušek už loni, nyní jich je téměř 900. Každý žadatel v současnosti u zkoušky řeší 25 příkladů.

Logistický kalendář

SLOVLOG

Bratislava