Společnosti se stále více zaměřují na životní prostředí a otázku udržitelnost, ať už z marketingových důvodů nebo čistě z dobroty srdce. Jedná se především o udržitelnost dodavatelského řetězce.
Den Země se slaví 22. dubna po celém světě. Poprvé se Den Země slavil v roce 1970, ale podle senátora Gaylorda Nelsona, který oslavy Dne Země prosadil, byla tato myšlenka rozvíjena celých 7 let.
V listopadu 1962 apeloval senátor Nelson na tehdejšího prezidenta Kennedyho s tím, že je třeba se blíže politicky zaměřit na otázku životního prostředí.
První pokusy ale selhaly a v roce 1969 senátor Nelson veřejně oznámil, že by na jaře 1970 měla proběhnout občanská demonstrace na důkaz toho, že americkým občanům záleží na životním prostředí a jsou proti jeho znehodnocování.
Zpráva o této demonstraci se rozšířila rychlostí blesku a nakonec se této akce zúčastnilo kolem 20 mil. demonstrantů – a to i v dobách, kdy ještě neexistovaly žádné sociální sítě, natož world wide web!
A v současnosti se každoročně ve 192 zemích po celém světě konají různé akce na podporu ochrany životního prostředí.
Stejně jako tehdejšímu občanskému hnutí ani dnešním mnohým zákazníkům není jedno, odkud produkty, které kupují, pocházejí a jakým způsobem jsou distribuovány. Téměř každá fáze dodavatelského řetězce – výroba, distribuce, skladování – za sebou zanechává znatelnou stopu na životním prostředí. Nová vlna zájmu ze strany zákazníků donutila firmy a manažery dodavatelských řetězců, aby se kriticky zaměřili na to, jakou stopu zanechávají právě oni.
Ať už z marketingových důvodů nebo čistě z dobroty srdce, společnosti se stále více zabývají tématem udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí.
Následující tři společnosti učinily v oblasti udržitelnosti dodavatelského řetězce velké pokroky.
IKEA
Ikea je společností, která považuje udržitelnost za součást firemní identity, aplikovala tuto ideu celoplošně, nejen na svůj dodavatelský řetězec. Společnosti se v loňském roce podařilo zredukovat dopad jejich uhlíkové stopy. V roce 2008 získala společnost cenu za inovaci v oblasti nakládání materiálu; cílem společnosti je přepravovat více produktů a méně vzduchu. Navíc společnost přešla z dřevěných palet na papírové palety. Tímto způsobem se společnosti podařilo zredukovat emise CO2 o 75 000 tun ročně.
V rámci udržitelnosti dodavatelského řetězce společnost odebírá 41 % dřeva od dodavatelů certifikovaných FSC. Všechno zakoupené dřevo musí vyhovovat normám stanoveným společností. V současnosti 76 % odebírané bavlny vyhovuje normám Better Cotton Standard, v budoucnu firma plánuje odebírat až 100 %. Společnost Ikea doufá, že tohoto cíle dosáhne do konce srpna 2015.
DIAGEO
Další udržitelnou společností je Diageo. Společnost nabízí nepřeberný výběr různých produktů – víno, pivo a tvrdý alkohol – ve více než 180 zemích světa. Mezi ty nejslavnější patří Guiness, Captain Morgan, Smirnoff a Johnnie Walker.
V roce 2014 společnost oznámila, že se ve svých výročních zprávách hodlá zmiňovat i o cílech, kterých se jim podařilo v oblasti udržitelnosti dosáhnout. Toto rozhodnutí znamenalo pro společnost zaměřit se a zavázat se k vytvoření udržitelného dodavatelského řetězce. Ve zprávě bylo uvedeno, že se společnosti širším využitím obnovitelných zdrojů podařilo značně zredukovat emise CO2.
V prosinci 2014 společnost zveřejnila své plány na dosažení udržitelnosti, které hodlá uskutečnit do roku 2020. Toto jsou některé z nich:
- Poskytnout dodavatelům potřebné vybavení sloužící k ochraně vodních zdrojů v místech, kde je vody nedostatek.
- Udržitelné získávání papíru k výrobě obalů a lepenky, aby se zamezilo odlesňování.
- Snížení absolutních emisí skleníkových plynů v dodavatelském řetězci o 30 %.
Zde je vidět, že společnost Diageo bere v úvahu, jak je důležitá udržitelnost v dodavatelském řetězci a že skutečně dělají něco pro to, aby vytvořili skutečně udržitelný dodavatelský řetězec.
UNIVELER
Tato společnost si také dala za cíl naplnění svých vznešených ideálů do roku 2020. Jedná se především až o poloviční zredukování dopadů na životní prostředí v oblasti výroby a využití jejich výrobků. Dále jde také o:
- Zamezení odlesňování.
- Podporu rozvoje malých zemědělců a převahu udržitelného zemědělství.
- Zavedení více eko-efektivních výrobních procesů.
- Redukci spotřeby vody a energie; zaměření se na recyklaci.
- Problematiku změny klimatu.
Univeler je díky svým iniciativám udržitelnosti již dlouhou dobu středem pozornosti médií. Například v roce 2010 pouze 14 % surových zemědělských materiálů pocházelo z udržitelných zdrojů, v roce 2013 to bylo již 48 %. Produkce emisí CO2 vylučovaných při spotřebě energie ve výrobních závodech klesla mezi lety 2008 – 2013 o 32 %.
Společnost Univeler je monitorována nezávislou iniciativou Behind the Brands, která taktéž společnost hodnotí v oblasti udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Společnost si v současnosti drží nejvyšší celkové skóre, a samozřejmě si udržuje dobré hodnocení ve sférách „klimatu“ a u „zemědělců“ jako jedna z 9 nejoblíbenějších značek potravin. Přehled skóre poukazuje na pokrok, jaký společnost učinila od února 2013. Tento pozitivní vývoj ukazuje, jak hluboce se společnost zavazuje plnit své závazky ohledně udržitelného dodavatelského řetězce.
Na závěr
Téma udržitelnosti dodavatelského řetězce je mnohem víc než jakousi módní záležitostí a už vůbec ne nějakou prostou marketingovou kampaní. Společnosti si začínají uvědomovat, že budováním udržitelnosti mohou dosáhnout nejen zvýšení efektivity, ale také zisku.
Podle výsledků výzkumného projektu o výhodách využívání praktik udržitelného dodavatelského řetězce publikovaných agenturou Natural Resource Defense Council se módním značkám Target, Levi Strauss, H&M a Gap podařilo tímto způsobem ročně ušetřit až 15 mil. USD.