[quote]Firma East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické civilní letiště, se dohodla na pravidelných letech z Pardubic do Londýna s irskou leteckou společností Ryanair. Ta bude od října zajišťovat tři lety týdně na letiště Stansted a zpět. EBA dopravci poskytne výhodné podmínky jako určitou pobídku, uvedl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.[/quote]

„Součástí smluvního vztahu je smlouva o marketingové podpoře ze strany Ryanair. Není to dotace, že bychom někomu dali peníze a nic bychom za to nedostali,“ uvedl Řehounek.

EBA poskytne dopravci ze začátku nižší poplatky. Smlouva je na období pěti let. Podle předsedy představenstva EBA Pavla Svobody se budou pobídky uplatňovat první tři roky, poslední dva roky již budou vztahy a ceny standardní.

„Ztrátový byznys to není. Příjmy jsou pětileté, ale náklady jsou tříleté,“ řekl Řehounek.

Svoboda doufá, že v případě problémů by letišti pomohli vlastníci, jimiž je město a Pardubický kraj.

Přepravce očekává, že nové spojení přinese letišti přes 50.000 cestujících ročně. První let mezi Pardubicemi a Londýnem plánuje na konec října, zvažuje však, zda provoz linky nezahájí už v září. Na svých stránkách již nabízí letenky na tři spoje týdně, úterý, čtvrtek a sobotu. Cena jednosměrné letenky začíná na 679 korunách.

Podle ředitelky letiště Hany Šmejkalové se podařilo do Pardubic přivést jednu z největších dopravních společností, k lince do Londýna, který je přestupním místem k letům do celého světa, by mohly přibýt další.

Ryanair dosud v České republice využívá letiště v Praze, Brně a Ostravě, Pardubice budou čtvrtým. Je již druhou leteckou společností v letošním roce, která se rozhodla pro své lety využívat pardubické letiště. Od března létá do z Petrohradu do Pardubic Rossiya Airlines, dceřiná společnost ruského Aeroflotu.

Pardubické letiště zažívá v posledních letech prudký pokles počtu cestujících. Loni přepravilo kolem 30.000 pasažérů, což bylo o téměř polovinu méně než předloni. V roce 2013 jich bylo přes 184.000. Ředitelka již dříve uvedla, že letiště doplácí na jednostrannou orientaci předchozího vedení na ruskou klientelu, která tvořila drtivou většinu odbavených cestujících. Loni vzrostl zájem o letiště ze strany provozovatelů malých letadel.

V Pardubicích se také od loňského června staví nový letištní terminál za 256 milionů korun. Firma EBA, kterou z jedné třetiny vlastní Pardubický kraj, ze dvou třetin město Pardubice, se musela kvůli stavbě zadlužit.

Zdroj: ČTK