[quote]Díky rekonstrukci železniční trati zrychlí s novým jízdním řádem od 13. prosince cesta z Liberce do Harrachova. Z původních 70 minut klesla dojezdová doba pod jednu hodinu. U příležitosti ukončení staveb to řekl Pavel Surý, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která byla investorem. Vedle modernizace trati se rekonstrukce dočkal i tunel u Harrachova a na stanici v Harrachově vznikla nová výhybna. Všechny tři akce přišly dohromady na 916 milionů korun, velkou část zaplatí fondy EU.[/quote]

„Rekonstrukce trati Liberec – Tanvald – Harrachov byla již zcela nezbytná pro další rozvoj celého regionu, a proto zde již od loňského roku probíhaly rozsáhlé stavební práce,“ uvedl Surý. Rekonstrukce podle něj zvýšila i komfort v železničních stanicích a zastávkách. Nová nástupiště mají stanice ve Vesci, Jablonci nad Nisou, Smržovce, Tanvaldu v Jabloneckých Pasekách nebo v Lučanech nad Nisou. Rekonstrukcí prošly i železniční přejezdy, některé dostaly i nové zabezpečení. „Celá trať bude řízena z Liberce,“ dodal Surý.

Trať z Liberce na Harrachov využívají nejen lidé k cestě za prací či do škol, ale jde také trasu hojně využívanou turisty k cestě do Jizerských hor a Krkonoš. Vybudování nové výhybny, která pomůže novému přímému spojení do Polska uvítal i místostarosta Harrachova Jaroslav Čech (ANO). „Ještě v září jsme nevěřili, že se to vůbec dá stihnout,“ poznamenal při středečním slavnostním dokončení projektu. Harrachovská železniční stanice je podle něj vstupní branou z Polska do Čech, a teď tak konečně i vypadá. Věří, že modernizace trati pomůže i rozvoji turistiky v celém regionu.

Do modernizace, oprav a rekonstrukcí železničních tratí v Libereckém kraji investovala letos podle Surého SŽDC rekordních 3,1 miliardy korun. Je to víc, než za posledních deset let dohromady. Hlavním důvodem byla snaha dočerpat co nejvíce peněz z končícího Operačního programu Doprava I.

Ani v příštích letech by se ale investice neměly zastavit. Už letos začala rekonstrukce nádraží v České Lípě, které ho posune blíž k městu a zvýší komfort pro cestující. „Celá akce přijde zhruba na miliardu, dalších 1,8 miliardy korun by se v příštích dvou letech mělo investovat i do modernizace železniční trati z České Lípy na Liberec,“ dodal Surý. Vlaky by tam pak podle něj mohly jezdit až stokilometrovou rychlostí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno