[quote]Letoví dispečeři bruselského letiště Zaventem se vrátili do práce. Společnost Brussels Airport tak očekává, že se dnes podaří obnovit provoz letiště přerušený dvoudenním protestem. Od úterního večera zrušilo letiště podle agentury AFP kolem dvou set letů.[/quote]

Jeden z nejvytíženějších evropských vzdušných přístavů teprve 3. dubna velmi omezeně obnovil svůj provoz poté, co na něm 22. března při teroristickém útoku zahynulo 16 lidí. Celkem si útoky na letišti a v bruselském metru z tohoto dne vyžádaly 32 obětí.

V úterý vpodvečer ale vstoupili letoví dispečeři do nečekané stávky. Už několik měsíců usilují o lepší zaměstnanecké podmínky. Kvůli nesouhlasu s navrhovaným řešením sporu, včetně zvýšení minimálního věku odchodu do důchodu, si vzali dispečeři v úterý a ve středu zdravotní volno. Dnes se ale podle AFP do práce vrátili.

I tak bylo dnes zrušeno ještě dalších 36 letů. „Od 12:00 (SELČ) bude ale provoz opět normální,“ uvedla mluvčí letiště Wencke Lemmesová. Rozhodnutí o zrušení 24 dnešních příletů a 12 odletů podle ní padlo ještě ve středu večer, kdy nebylo jasné, zda dispečeři dorazí do práce.

Celkem bylo kvůli dvoudenní stávce zrušeno kolem 200 ze 400 plánovaných letů. Omezení se dotklo také spojení Bruselu s Prahou. V úterý byly zrušeny dva a ve středu čtyři přílety a odlety.

Stávku ve středu odsoudil belgický premiér Charles Michel, byla podle něj v současné situaci nepřijatelná.

Zdroj: ČTK