Zdroj: freeimages.com

[quote] Do průmyslového areálu v Liberci-Vratislavicích včera kamion dopravil stíhací letoun MiG-21MF. V průběhu dalších dvou let budou letečtí nadšenci předělávat mig na funkční bojový letecký simulátor. ČTK to řekl jeden z nich, Petr Bílý, který se stal majitel stíhačky vyrobené v roce 1974.[/quote]

Simulátor by měl být podle Bílého unikátní.

,,Chceme udělat kompletní kopulovitou projekci, aby pilot viděl nejen před sebe, vedle sebe, za sebe, ale i nad sebe. Pokud budeme schopni při virtuálním letu hýbat například výškovkou nebo směrovkou, tak to bude určitě něco, co jinde lidé nezažijí. Pokusíme se o to a uvidíme, jak to dopadne,“ uvedl Bílý.

Ovládání stíhačky, která na délku měří 15 metrů a na výšku přes čtyři metry, chce Bílý co nejvíce přiblížit reálu.

Ve virtuálním letu bude podle něj možné bojovat s jinými letadly, ke skutečnému boji už nelze vysloužilé letadlo použít.

,,Letadlo bylo úmyslně poškozeno, aby nebylo vojenským materiálem. Je bez motoru, zbraňové systémy jsou rozebrané,“ dodal Bílý.

 

V průmyslovém areálu Intex ve Vratislavicích je od letošního roku už jeden funkční letecký simulátor, vznikl z kabiny vyřazeného dopravního letadla DC-9. Právě jeho vytvoření bylo motivem k zakoupení migu. MiG-21 si vybral, protože to byla nejznámější stíhačka, která v republice v minulosti létala. Sháněl ji asi rok. „Chtěl jsem plně vybavený kus, toto je zřejmě jeden ze dvou posledních, které jsou u nás,“ uvedl Bílý. Cenu uvést nemůže, podmínky smlouvy mu to neumožňují, řádově šlo ale o stovky tisíc korun.

Kamion s šestitunovým nákladem vyrazil včera z Přelouče, do Liberec dorazil za dvě a půl hodiny. Cesta se podle řidiče Stanislavy Kostky byla bezproblémová.

Stíhačka s označením 9414 s klasickou zelenohnědou kamufláží bude v hale, která sousedí se simulátorem DC-9. Kvůli malému prostoru ale bude mít křídlo jen na pravé straně.

Migy byly součástí československé armády od roku 1962, stíhací letectvo získalo kolem 470 těchto bojových letounů, které dosahovaly i dvojnásobné rychlosti zvuku. Česká armáda je vyřadila ze své výzbroje v roce 2005.

Zdroj: ČTK