[quote]O víkendu vyjede na trať mezi Prahou a Slaným opět vlak pro děti s rodiči a pro cyklisty. Pro Cyklohráček jde o třetí sezónu, letos nově bude vybavený oddílem s balónky pro nejmenší cestující. Další rozšíření možností pro přepravy kol připravily České dráhy na trase Praha – Dobříš, kde od května nasadí na víkendy speciální vůz pro přepravu kol. Na čtvrtečním setkání s novináři to řekl ředitel odboru obchodu a osobní dopravy ČD Jiří Ješeta.[/quote]

Vozidlo, které vzniklo přestavbou klasického přípojného vozu pro motorové jednotky řady 810, umožní přepravu zhruba 20 jízdních kol. Na rozdíl od předchozích vozidel přestavěných pro potřeby cyklistů dokáže komunikovat i s modernizovanými jednotkami Regionova a je možné jej tak připojit k většině vozidel běžně využívaných na regionálních tratích.

Dobříšskou větev takzvaného Posázavského Pacifiku, která je cyklisty hojně využívána, vybral dopravce záměrně. Pokud se totiž provoz cyklistického vozu osvědčí, mohla by se podobná vozidla v příštích letech objevit na dalších tratích, které jsou cyklisty hojně využívány, například v jižních Čechách na Třeboňsku.

Zájem o přepravy kol ve vlacích roste. Podle Ještety se počet dokladů pro přepravu kol meziročně zvyšuje téměř desetiprocentním tempem. V současnosti je možné kolo přepravit v 6000 vlacích jako spoluzavazadlo, v dalších 700 spojích je možné kola přepravovat ve zvláštním oddíle pro úschovu zavazadel.

Trend cestování na železnici s koly bude i nadále posilovat, očekávají České dráhy. Veškerá nově objednaná vozidla proto s tím počítají a mají prostory pro jejich uskladnění, doplnil Ješeta. Celkem dopravce vypraví na 8900 spojů denně.

Nárůst cestujících ale dopravce eviduje i u Cyklohráčku, který vypravuje ve spolupráci s organizátorem pražské dopravy Ropidem. Výletní vláček, který přepravuje rodiny s dětmi a cyklisty na Okoř, přepravil před dvěma lety přes deset tisíc cestujících a vloni jejich počet vzrostl na více než 14.000.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno