[quote]Do novely zákona o silniční dopravě, kterou nyní projednává Sněmovna, chtějí někteří poslanci vložit podmínky upravující poskytování sdílených taxislužeb, které si zákazník může objednat třeba přes mobilní telefon. Z vládní novely, která má zpřísnit postihy za provozování nelegální taxislužby, chtějí na druhé straně vypustit některé povinnosti řidičů taxislužeb. Novelu včera poslanci propustili do třetího čtení. Pozměňovací návrhy ještě v příštím týdnu posoudí hospodářský výbor.[/quote]
František Laudát navrhuje upravit v zákoně postavení zprostředkovatele, který za úplatu zprostředkovává služby mezi zájemci a poskytovateli. Musel by být podnikatelem v silniční dopravě a řidič by musel mít oprávnění řidiče taxislužby. Musel by navíc vést evidenci zprostředkované přepravy.
Poslanec chce svým návrhem zajistit, aby všichni měli stejné podmínky.
,,Na jedné straně jsou subjekty, které podléhají přísné regulaci ze strany státu, a na druhé straně jsou subjekty, které žádné regulaci nepodléhají,“ uvedl Laudát ke svému návrhu.
Poukazuje například na daňové úniky i na to, že jejich neplacením vzniká cenová výhoda, která vede k destrukci současného trhu taxislužby.
Pozměňovací návrh v tomto směru předložil i Václav Zemek. U vozidel, která nemají taxametr, by podle jeho návrhu mohla místo dosavadní papírové smlouvy sloužit jako alternativa mobilní aplikace.
Ministr dopravy Dan Ťok poslancům řekl, že jeho úřad pozměňovací návrhy týkající se zprostředkovatelů v taxislužbě či zavedení dalšího druhu taxislužby a přepravy na základě předchozí elektronické objednávky prostřednictvím digitálních platforem nedoporučuje.
,,Všichni by měli mít stejné podmínky. To znamená: měli bychom buď najít situaci, ve které to naprosto deregulujeme, nebo najdeme takové podmínky, které všichni musí dodržovat. Prostě nejde, aby jeden systém měl výhodu proti ostatním,“ dodal Ťok.
Do centra pozornosti se dostal případ firmy Uber, které Krajský soud v Brně letos v dubnu zakázal předběžným opatřením v Brně poskytovat služby. Vrchní soud v Olomouci toto opatření před několika dny zrušil. Vozidla, která jezdí pro Uber, nemají taxametr, nejsou označena jako taxi a řidiči nesplňují podmínky dané vyhláškou o taxislužbě. Vadí to klasickým taxislužbám, které Uber považují za nekalou konkurenci.
Projednávaná novela zákona dává také pravomoc obcím stanovit vyhláškou požadavky na vozidla taxislužby. Půjde třeba o barvu karoserie, rozměry vozidla, druh paliva nebo například objem motoru. Obec bude smět vyhláškou také stanovit povinnost taxikářů podrobit se dopravně psychologickému vyšetření a mít jeho výsledek u sebe.
Toto ustanovení chce ale vypustit Markéta Pekarová Adamová. Podle poslankyně je to neodůvodnitelná překážka v právu na svobodné podnikání a brání řidičům taxislužby ve vstupu na trh. Se stejným návrhem přišel i její stranický kolega František Laudát nebo sociální demokrat Václav Zemek.
Michal Kučera chce ze zákona odstranit oprávnění policistů nebo strážníků městské policie odebírat průkaz řidiče taxislužby. Podle něj by to mohlo vést až k šikaně. Toto právo by podle jeho návrhu mělo zůstat jen osobě pověřené výkonem státního odborného dozoru.
Vládní novela se v předložené podobě kromě taxislužby týká také veřejné linkové dopravy. Jde například o ochranu linek provozovaných v rámci veřejné služby proti komerčním linkám. Umožní nevydat licenci dopravci komerční linky, který by chtěl provozovat komerční dopravu v trase a čase objednaného veřejného spojení, a tím snižoval tržby dopravy spoje objednaného v závazku veřejné dopravy.
Zdroj: ČTK