[quote]Do zlínské městské hromadné dopravy se v příštím roce zřejmě po sedmi desítkách let vrátí trolejbusy napájené bateriemi.[/quote]

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) plánuje, že v příštím roce koupí dvě taková vozidla. Budou moci jezdit, i když trolejové vedení zůstane bez proudu, nebo zajíždět do částí, kde trolejové vedení není, řekl  mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Trolejbusy s bateriemi byly běžné na samém počátku trolejbusové dopravy ve Zlíně. Baterie těmto vozům umožňovaly kratší jízdu na elektrický pohon i mimo trolejové vedení nebo při výpadku jeho napájení. Staré trolejbusy mohly vozit na baterie například svatebčany ke kostelu. V posledních letech se staly běžnými hybridní trolejbusy s dieselagregátem. Jejich nevýhodou je ale hlučnost naftového motoru i výfukové plyny, které vypouští do ovzduší.

„Oba zmíněné nedostatky lze odstranit použitím trolejbusů, které se mimo trolejové vedení pohybují na elektřinu z vlastních dostatečně kapacitních baterií. Toto historicky vyzkoušené technické řešení chceme do Zlína v modernějším provedení vrátit. V příštím roce plánujeme pořídit do našeho vozového parku první dva trolejbusy s bateriemi,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Nákup trolejbusů s bateriemi již schválila rada jednatelů DSZO.

Firma technický vývoj elektrobusů i trolejbusů s bateriemi místo dieselagregátu sleduje již asi tři roky.

„Slabou stránkou elektrobusů byl zatím jejich dojezd na jedno nabití, značná hmotnost i cena baterií a jejich kratší životnost, než je životnost celého vozu. Ale samotný provoz je mnohem levnější než při použití naftového motoru. A předpokládáme, že technický vývoj povede k dalšímu zdokonalování baterií,“ uvedl vedoucí údržby vozidel DSZO Antonín Červenka.

Podle Cekoty elektrobus nebo trolejbus pohybující se na baterie spotřebuje na kilometr elektrickou energii asi za dvě koruny bez DPH, zatímco autobus spálí na stejnou vzdálenost naftu asi za desetikorunu. Bateriové elektrobusy dnes ujedou na jedno nabití asi 120 kilometrů. Na trase však lze použít rychlodobíjecí stanice, díky kterým se dojezd minimálně zdvojnásobí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno