[quote]Zajištění bezpečnosti světových zásob potravin je v zájmu veřejného zdraví. Jen v USA onemocní 1 z 6 lidí v důsledku konzumace závadných potravin, což znamená 128 000 hospitalizací, 3000 úmrtí a 9 mld. USD na léčebné náklady ročně. Ročně se navíc stáhnou z prodeje a následně vyhodí kontaminované potraviny v hodnotě 75 mld. USD.[/quote]

Vědci z IBM Research a Mars, Inc. založili platformu Sequencing the Food Supply Chain Consortium, která za účelem zkoumání nezávadnosti potravin využívá poznatky z oboru genomiky.

Dodavatelský řetězec potravin je globální a komplexní. Je proto třeba přistoupit k inovativním postupům a zohlednit genetická data, ty jsou totiž pro porozumění celé problematiky bezpečnosti potravin naprosto zásadní. Jedná se především o nezaujatý pohled na dodavatelský řetězec. Konsorcium rozjede největší výzkum v oblasti metagenomiky v historii, zaměří se zejména na kategorizaci a výzkum mikroorganismů a faktory ovlivňující jejich chování v běžném, zabezpečeném prostředí továrny. Tato studie by se v širším kontextu mohla dotknout i dodavatelského řetězce potravin – z farmy až na vidličku – to by mohlo vést ke zjištění nových poznatků o vzájemné interakci mikroorganismů v prostředí továrny a pomocí nových vědeckých poznatků a postupů také řízena.

Nejdříve vědci hodlají zkoumat genetické otisky živých organismů, jako jsou bakterie, houby, plísně a viry a jejich růst v závislosti na prostředí, včetně pultů, továren a výchozích zdrojů surovin. Tato data pak dále budou využita při výzkumu interakcí mezi bakteriemi, což může pomoci vytvořit úplně nové postupy v oblasti managementu bezpečného dodavatelského řetězce potravin.

Sequencing the Food Supply Chain Consortium může rozpoutat revoluci. Je mocným nástrojem pro identifikaci a řešení nových hrozeb v nebývalém rozsahu, jedná se o kritický průlom v oblasti globálního zajištění bezpečnosti potravin,“ řekl Dave Crean, vice prezident, oddělení výzkumu a vývoje ve společnosti Mars.

Spousta výrobců potravin, stejně jako Mars, již nyní uplatňuje přísné a odpovídající postupy pro zajištění bezpečnosti potravin. Zcela průkopnickou aplikací genomiky umožní lépe pochopit a kategorizovat mikroorganismy v mnohem širším měřítku než doposud.

foodsafety_metagenomics

Právě takto získáváme podrobná data o našem přirozeném prostředí a odhalujeme to, co nám předtím bylo skryto. Díky tomu se můžeme pokusit pochopit, jakým způsobem identifikovat, interpretovat a nakonec také vytvářet zdravé a bezpečné prostředí v rámci dodavatelského řetězce potravin.

Výzkum se nejprve zaměří na vybrané suroviny a prostředí továren, ale poté expanduje napříč celým dodavatelským řetězcem, což zahrnuje i zemědělce.

Kupříkladu poznatky o půdních mikroorganismech mohou zemědělcům pomoci k tomu, aby se naučili, jak chránit pěstované rostliny před patogeny a jak jim zajistit dostatečný přísun živin a zdravý růst.

První vzorky dat budou uložené ve výrobních závodech společnosti Mars. Odborníci z oboru genomiky, zdravotnictví a analýzy tato data uplatní v rámci IBM Accelerated Discovery THINKLab, unikátní výzkumné laboratoři, jelikož jsou datově a výpočetně velmi rozsáhlá. Data a zjištění testů budou pak systematickým způsobem zpřístupněna a šířena.

Dodavatelský řetězec potravin je globální a komplexní. Je proto třeba přistoupit k postupům zajišťujícím nezávadnost potravin. To si klade za cíl konsorcium, které hodlá povznést toto téma na vyšší úroveň.

Ke konsorciu se připojí další členové z akademické obce, průmyslu a vlády.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno