[quote]Resort dopravy letos zřejmě vyčerpá téměř všechny evropské dotace na výstavbu nových komunikací. Aktuálně je z evropského Operačního programu doprava (OPD II.) vyčerpáno 13 miliard z celkových 14,3 miliardy korun, které jsou pro letošek určeny. V tiskové zprávě to dnes sdělilo ministerstvo dopravy. V současnosti je tak Operační program doprava (OPD) podle využitých peněz druhým nejlépe čerpaným programem po programu Zaměstnanost ministerstva práce a sociálních věcí.[/quote]

Mezi nejvýznamnější projekty, které jsou letos financovány z prostředků OPD, patří výstavba nových úseků dálnice D3, modernizace D1, stavba nové části dálnice D1 v úseku Přerov – Lipník, obchvat Třince na silnici I/11 či stavba úseku Ostrava Prodloužená Rudná – hranice okresu Opava na stejné komunikaci. Na železnici jde například o projekt modernizace trati Rokycany – Plzeň, rekonstrukci železniční stanice Olomouc či o přestavbu železničního uzlu Plzeň.

Současné programové období Operačního programu doprava (2014 – 2020) navazuje na předchozí, které se zúčtovávalo na konci loňského roku. Z tohoto období už EU schválila výplatu peněz na všechny velké projekty ve výši 5,8 miliardy eur (zhruba 156 miliard Kč.).

Program tak bude zřejmě vyčerpán bez toho, aby ČR do evropského rozpočtu musela nějaké peníze vracet, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK