[quote]Oslovení odborníci a profesní sdružení chválí ministerstvo dopravy za čerpání evropských dotací na výstavbu dopravních projektů. Mezi neúspěchy resortu, vedeného poslední dva roky ministry za hnutí ANO, uvádí zejména problémy s posudky dopadu řady významných staveb na životní prostředí, které EU odmítá uznat a které mohou výstavbu nejdůležitějších infrastrukturních projektů mohou zdržet i o několik let. Kritizované jsou i časté neúspěchy při vypisování veřejných zakázek.[/quote]

Problém se týká 64 důležitých dopravních staveb, které mají posouzení vlivu na životní prostředí ještě podle starého zákona z roku 1992. Ta ale bruselští úředníci nyní nechtějí uznávat a uvádí, že Česko mělo řadu let na to, aby sladilo tuzemskou a unijní legislativu. Nový zákon upravující problematiku dopadu staveb na životní prostředí nicméně ČR přijala teprve vloni.

„Dořešení procesu EIA v Bruselu, abychom vůbec mohli stavět dopravní stavby je největším úkolem pro ministra (dopravy Dana) Ťoka,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Zároveň uvedl, že věří, že se tento problém v součinnosti s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) podaří vyřešit.

Významným rysem posledních dvou let v oboru dopravy je podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše určitá personální stabilizace ministerstva i podřízených organizací.

„Resort dopravy byl řadu let neprofesionálně řízen. Časté výměny ministrů, ale i vedení v největších investorských organizacích v oboru výstavby dopravní infrastruktury, se projevovaly velmi nepříznivě,“ uvedl Matyáš.

To se za současné vlády zlepšilo. V minulosti kritizoval svaz podnikatelů zejména časté výměny vedoucích úředníků na Ředitelství silnic a dálnic, které je odpovědné za výstavbu silniční sítě.

Podle generálního tajemníka Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vojtěcha Hromíře je nejzřetelnější ukázkou problémů ministerstva dopravy v uzavírání významných veřejných zakázek zdržení v přípravách mýtného tendru, kvůli kterému bude muset stát bez soutěže prodloužit smlouvu se společností Kapsch.

Podle Hanáka je naopak prodloužení smlouvy se stávajícím provozovatelem krok správným směrem. Pokud se navíc podaří domluvit nižší cenu za správu systému, bude to dobrá zpráva pro podnikatele a občany, dodal šéf svazu dopravy. Současný ministr Ťok (za ANO) vede úřad od konce roku 2014, před ním funkci zastával Antonín Prachař.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno